Transakciu, v rámci ktorej konzorcium spoločností Energetický a průmyslový holding a PPF prevezme od firmy Vattenfall jej hnedouhoľné aktíva v Sasku a Braniborsku, odobril švédsky vládny kabinet.
Švédska vláda v sobotu odsúhlasila transakciu, v rámci ktorej konzorcium spoločností Energetický a průmyslový holding a.s. (EPH) a PPF Investments prevezme od švédskej štátnej firmy Vattenfall AB jej hnedouhoľné aktíva v Nemecku. Dohoda je pre štátom vlastnenú firmu strategicky dôležitá a predstavuje najlepšiu možnosť aj z finančného hľadiska, uviedol minister pre podnikanie a inovácie Mikael Damberg. Finančné podrobnosti obchodu nezverejnil.
Zmluvy podpísali už v apríli
Konzorcium spoločností EPH a PPF podpísalo zmluvy o prevzatí hnedouhoľných aktív v Sasku a Braniborsku od firmy Vattenfall AB v apríli. Aktíva predstavujú druhé najväčšie hnedouhoľné bane a elektrárne v Nemecku. Patria medzi ne hnedouhoľné povrchové bane Jänschwalde, Welzow-Sud, Nochten a Reichwalde, elektrárne Janschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a dva bloky elektrárne Lippendorf. Flotila Vattenfallu má inštalovaný výkon 8 tisíc megawattov a zamestnáva necelých osemtisíc ľudí. Predmetom akvizície neboli nemecké vodné elektrárne spoločnosti Vattenfall.
Energetický a průmyslový holding je stredoeurópska energetická skupina pôsobiaca prevažne v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku, Taliansku, Maďarsku a v Poľsku. Pod holding patrí viac ako 50 podnikov v oblasti ťažby uhlia, výroby tepla a elektriny z klasických aj obnoviteľných zdrojov, vrátane distribúcie týchto energií. Taktiež obchoduje s elektrinou a plynom. Podniky holdingu zamestnávajú viac ako osemtisíc ľudí. Zdroje EPH aktuálne disponujú s inštalovaným výkonom takmer 1 750 megawattov, pričom ročne vyrobia zhruba 8,5 terawatthodiny elektriny. Český holding je ovládaný známymi podnikateľmi Danielom Křetinským a Patrikom Tkáčom a finančnou skupinou J&T.