Europoslanci chcú podporiť zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie, urýchľujú povolenia a žiadajú zapojiť verejnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
OZE, obnovitelne zdroje energie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) navrhujú urýchlenie postupu udeľovania povolení pre nové elektrárne na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, ako sú solárne panely alebo veterné elektrárne. EP o tom informuje prostredníctvom svojej webstránky.

Zásada „pozitívneho mlčania“

Europoslanci svojimi pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi k návrhu Európskej komisie (EK) skrátili maximálnu lehotu na schválenie nových zariadení z dvanástich na deväť mesiacov, ak sa nachádzajú v takzvaných oblastiach urýchľovania obnoviteľných zdrojov energie.

Každý členský štát ich označí v závislosti od toho, či je schopný inštalovať obnoviteľné zdroje energie rýchlejším tempom. Ak príslušný orgán neodpovie v stanovenej lehote, povolenie alebo žiadosť sa považuje za schválenú na základe tzv. zásady „pozitívneho mlčania“.

Mimo týchto oblastí by tento proces nemal presiahnuť 18 mesiacov, tvrdia poslanci, a nie dva roky, ako sa pôvodne navrhovalo. Pokiaľ ide o modernizáciu existujúcich zariadení na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, poslanci chcú, aby proces udeľovania povolení neprekračoval šesť mesiacov.

Prítomná verejnosť

Pri stanovovaní pravidiel pre oblasti urýchľovania obnoviteľných zdrojov energie, musia krajiny Európskej únie (EÚ) zabrániť alebo aspoň výrazne okresať negatívny vplyv na životné prostredie, ktorý by mohol nastať. Lokality sústavy Natura 2000, prírodné parky a rezervácie, ako aj identifikované trasy sťahovania vtákov a morských cicavcov sú vylúčené s výnimkou umelých a zastavaných plôch, ako sú strechy, parkoviská alebo dopravná infraštruktúra.

Poslanci tiež doplnili ustanovenia s cieľom zabezpečiť, aby verejnosť bola zapojená pri výbere oblasti pre elektráreň a pri stanovovaní oblastí urýchľovania obnoviteľných zdrojov.

Inštalácia solárnych zariadení

Návrh obsahuje aj povinnosť krajín Únie zabezpečiť, aby boli povolenia na inštaláciu solárnych zariadení na budovách dodané do mesiaca. V prípade menších zariadení s výkonom nižším ako 50 kW bude postačovať jednoduché oznamovanie. Inštalácia solárnych zariadení bude vyňatá z povinnosti vykonať posúdenie vplyvu na životné prostredie, rozhodli poslanci. Postup vydávania povolenia na inštaláciu tepelných čerpadiel nesmie presiahnuť jeden mesiac.

S cieľom bezodkladne priniesť viac energie z obnoviteľných zdrojov do siete poslanci do návrhu začlenili aj prvky nedávneho návrhu Komisie predloženého v rámci tzv. „núdzového postupu“, aby väčšina ustanovení nadobudla účinnosť už v roku 2023.

Energetická transformácia

Dnes sme položili základy pre rýchlejšie procesy vydávania povolení, aby sme mohli rýchlejšie využívať obnoviteľné zdroje energie, a tým podporili energetickú transformáciu. Zaviedli sme nové opatrenia, ktoré poskytujú členským štátom a ich inštitúciám väčšiu voľnosť, ako je zásada „pozitívneho mlčania“ v oblastiach urýchľovania obnoviteľných zdrojov energie za predpokladu, že projekty obnoviteľných zdrojov sú vo verejnom záujme a môžu mať prospech zo zjednodušeného posudzovania pre osobitné výnimky v právnych predpisoch EÚ v oblasti životného prostredia,“ vyjadril sa spravodajca EP Markus Pieper.

Viac o téme: Energetická kríza

Návrh správy bol prijatý 407 hlasmi za, 34 poslancov bolo proti a 181 sa zdržalo hlasovania. Poslanci tiež hlasovali o postúpení spisu výboru s cieľom začať rokovania s Radou EÚ o dohode v prvom čítaní.

Zníženie závislosti

Návrh právneho predpisu predložila EK v rámci balíka REpowerEU, ktorého cieľom je znížiť európsku závislosť od dovozu fosílnych palív z Ruska v reakcii na jeho agresiu na Ukrajine. Zmenia sa ním smernica o energii z obnoviteľných zdrojov, smernica o energetickej efektívnosti a smernica o energetickej hospodárnosti budov, v súvislosti s ktorými sa uskutočňujú samostatné revízie v rámci balíka Fit for 55.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentEU Európska úniaEurópska komisia (EK)