Európsky parlament (EP) v utorok rokoval s Radou Európskej únie a Európskou komisiou (EK) o sociálnych a hospodárskych dôsledkoch vojny na Ukrajine a zavedení dane z neočakávaného zisku. EP o tom informuje prostredníctvom svojej webstránky.
Alternatívne zdroje dodávok
České predsedníctvo Rady a Komisia zdôraznili už zavedené opatrenia na zabezpečenie alternatívnych zdrojov dodávok energií, zníženie dopytu po energiách a riešenie vysokých trhových cien elektrickej energie a plynu.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Podľa podpredsedu EK Valdisa Dombrovskisa musia členské štáty zabezpečiť, aby boli opatrenia riadne zamerané na najzraniteľnejšie skupiny, keďže celoplošná fiškálna podpora by stimulovala infláciu. Vyzval tiež na obozretné fiškálne politiky, ktoré nezhoršujú infláciu.
Vnútroštátne fiškálne opatrenia
Poslanci počas rozpravy vyzvali Komisiu, aby bola aktívnejšia pri riešení súčasných cenových šokov. Niektorí vyzvali EÚ, aby pracovala na balíku solidarity na obdobie zimy s fiškálnymi transfermi s cieľom kompenzovať ceny energií, zatiaľ čo iní navrhli sústrediť sa na „ochranu“ občanov a podnikov.
Europoslanci žiadajú cez energetickú krízu lepšiu ochranu spotrebiteľov, potrebné sú mimoriadne núdzové opatrenia
Ďalší poslanci naliehavo vyzvali EÚ, aby zmiernila riziko variabilných úrokových sadzieb hypotekárnych úverov, a varovali pred vnútroštátnymi fiškálnymi opatreniami, ktoré narúšajú hospodársku súťaž na jednotnom trhu.
Viac núdzových opatrení
V uznesení prijatom 5. októbra europarlament vyzval, aby sa reakcia EÚ zamerala na najzraniteľnejšie skupiny, a presadzoval viac núdzových opatrení na zmiernenie tlaku rýchlo rastúcich cien energií na európske domácnosti a podniky.
Podľa poslancov sú tiež potrebné ďalšie kroky na zavedenie dane z neočakávaných ziskov. Komisia už pritom načrtla svoje plány na dočasný poplatok, ktorý nazýva solidárnou daňou.