Európska komisia (EK) vyslovila súhlas s tým, aby energetická spoločnosť E.ON prevzala od firmy Innogy divíziu distribúcie a riešení pre spotrebiteľov a časť jej majetku zameraného na výrobu elektriny. Schválenie akvizície je však podmienené splnením balíčka opatrení, ktoré ponúkla spoločnosť E.ON. Komisia o tom informovala v utorok na svojej internetovej stránke.
„Môžeme odsúhlasiť akvizíciu majetku Innogy firmou E.ON, pretože záväzky, ktoré spoločnosť E.ON ponúkla, zabezpečia, že fúzia nepovedie k menšiemu výberu a vyšším cenám v krajinách, v ktorých tieto firmy pôsobia,“ uviedla eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.
E.ON sa vzdá niektorých aktivít
S cieľom odstrániť obavy Európskej komisie o stav hospodárskej súťaže spoločnosť E.ON ponúkla, že predá všetok svoj majetok súvisiaci s retailovými dodávkami elektriny a plynu v Českej republike. E.ON sa ďalej zaviazal, že predá aj svoje aktíva v oblasti retailových dodávok elektriny neregulovaným zákazníkom v Maďarsku. Zároveň ukončí podstatnú časť svojho podnikania v dodávkach elektriny na vykurovanie v Nemecku. Okrem toho ukončí aj prevádzku 34 elektrických nabíjacích staníc na nemeckých diaľniciach. Tieto stanice má v budúcnosti prevádzkovať tretia strana.
„Boli by sme radi, keby sme v tomto podnikaní pokračovali, ale sme zaviazaní zrealizovať opatrenia dohodnuté s Európskou komisiou,“ uviedol generálny riaditeľ E.ON-u Johannes Teyssen, ktorý bude naďalej šéfom spojenej firmy. Teyssen opätovne potvrdil zámer E.ON-u dosiahnuť prínos zo synergického efektu v sume 600 mil až 800 mil. eur od roku 2022. „Naši akcionári s tým môžu počítať,“ poznamenal. Dodal tiež, že firma naďalej plánuje znížiť počet zamestnancov nanajvýš o 5 tisíc, čiže o necelých 7 percent.
Energetickí giganti
E.ON a RWE, ktorá Innogy kontroluje, pôsobia v rámci reťazca dodávok energií, a to od výroby cez veľkoobchod po distribúciu a dodávky elektriny a plynu retailovým klientom. Obe firmy aktívne pôsobia vo viacerých krajinách EÚ, ale ich činnosť sa najviac prekrýva v Česku, Nemecku, Maďarsku, na Slovensku a vo Veľkej Británii. Obe firmy realizujú zložitú výmenu aktív. Po jej realizácii sa E.ON sústredí na distribúciu a retailový predaj elektriny a plynu. RWE bude pôsobiť hlavne pri výrobe elektriny a vo veľkoobchode.
V rámci transakcie sa takmer 76,8-percentný podiel RWE v Innogy stane majetkom firmy E.ON. RWE však bude najväčším akcionárom E.ON-u s podielom 16,7 percenta. Okrem toho sa majetok E.ON-u a Innogy v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov presunie do RWE. Majetok E.ON-u v tomto segmente RWE prevezme do konca septembra a majetok firmy Innogy v budúcom roku.