Aktuálna situácia na európskych trhoch je ovplyvnená množstvom neistôt, ktoré vnímajú energetici nie len v energetike ale aj v hospodárstve všeobecne. Slovensko ako otvorená ekonomika, môže byť „fackované“ z každej strany. Európu a aj Slovensko ako jej súčasť zdá sa čaká podľa stredoslovenských energetikov náročnejšie obdobie.
Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky (SSE) Michaela Krivá, v najbližších mesiacoch bude jedným z hlavných faktorov vývoj počasia. Uvidíme, či príde studená zima vedúca k rastu spotreby energií, čo by mohlo priniesť opätovný rast cien energií.
Lepšie pripravená Európa v oblasti zásob
„Dnes už však neočakávame také úrovne cien ako počas roku 2022, nakoľko situácia je viac predvídateľná a Európa lepšie pripravená v oblasti zásob ako aj novej infraštruktúry v prípade dodávok LNG,“ podotkla Krivá.
Ako dôležitú tému musíme podľa stredoslovenských energetikov vnímať klesajúcu konkurencieschopnosť Európy, ktorá sa prejavuje menším rastom HDP a tým pádom aj poklesom spotreby energií.
Slovenská energetika by nemala stáť na snahe dovážať plyn, myslia si zelení výrobcovia energií
„Je otázne, či Európa nebude chcieť prehodnotiť svoje zelené stratégie. Do toho vidíme viaceré geopolitické riziká, snahu o zásahy do globálneho trhu tovarov zavádzaním rôznych ciel. Slovensko ako malá otvorená ekonomika, tak môže byť negatívne ovplyvnené z viacerých strán,“ dodala Krivá.
Plány pre rizikové situácie
Vojnový konflikt na Ukrajine dopĺňa podľa energetikov spektrum týchto faktorov a momentálne je najviac reprezentovaný faktom zastavenia dodávok zemného plynu na Slovensko, ktorý prechádzal z Ruska cez Ukrajinu. „Obmedzenie tejto dodávky sa samozrejme môže negatívne prejaviť v cene komodity,“ upozornila Krivá.
Predchádzajúce roky ukázali, že dôležité je podľa Stredoslovenskej energetiky byť schopný rýchlo reagovať na vzniknutú situáciu, pristupovať zodpovedne k nákupu energií ale aj všeobecne k riadeniu rizík. Mať pripravené scenáre a plány pre rôzne rizikové situácie.
Bezpečné dodávky plynu sľubujú aj dodávatelia ZSE Energia a Východoslovenská energetika
„Dôležité je mať správne zameraných a skúsených zamestnancov, ktorí sú pripravení adresovať všetky takéto situácie,“ myslí si Krivá. Vojenský konflikt na Ukrajine bol pre firmy v energetike spojený aj s tzv. energetickou krízou.
Vzhľadom na vysokú prepojenosť energetických trhov jednotlivých štátov v Európe ako aj na energetický mix do podstatnej miery stále závislý od dodávok a ceny zemného plynu sme boli svedkami extrémneho nárastu cien elektriny a aj samotného zemného plynu.
Krízové náznaky
Náznaky krízy sme mohli pozorovať už počas roku 2021, kedy došlo k zníženiu toku plynu z Ruska. Vzhľadom na obrovskú neistotu v tom, ako dlho bude kríza trvať museli aj v Stredoslovenskej energetike pristúpiť k zmene v prístupe k riadeniu rizík, či už z pohľadu nákupu komodít, ako aj vo vzťahu k podmienkam, ktoré môžu ponúknuť v zmluvách svojim zákazníkom.
Koncepcia vodnej politiky pre výstavbu vodnej elektrárne Ipeľ sa zmenila, Taraba musí rokovať s Európskou komisiou
„Našťastie sa po extrémoch v roku 2022 ceny elektriny a plynu postupne dostali na prijateľnejšie úrovne – hoci sú stále významne vyššie ako pre rokom 2021. Kombináciou interných opatrení ako aj štátnej podpory odberateľom sa podarilo toto krízové obdobie prekonať, hoci rok 2022 bol aj z pohľadu finančných výsledkov spoločnosti naozaj náročný. Rok 2023 priniesol postupný návrat do predkrízových časov. V prípade energetickej pomoci však vnímame udržiavanie celoplošnej politiky za neudržateľné a deformujúce trh,“ uzavrela Krivá.