Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, sa už dlhšie pripravuje na budúcnosť. Vzhľadom na neistú situáciu sú dnes podľa spoločnosti akékoľvek prognózy vývoja od roku 2025 veľmi komplikované.
Dostatok príležitostí na trhu
Eustream však pokračuje v investíciách, ktoré mu zabezpečia dostatok príležitostí na trhu s prepravou plynu.
Cena plynu sa takmer nezmenila, elektrina sa drží pod úrovňou 140 eur za megawatthodinu
„Z tohto hľadiska sa dnes ukazujú ako veľmi správne investičné rozhodnutia prijaté za poslednú viac ako dekádu,“ povedal pre agentúru SITA hovorca Eustreamu Pavol Kubík s tým, že prvoradou úlohou je za každých okolností chrániť energetickú bezpečnosť Slovenska a ďalších európskych trhov.
Eustream kompletne zmodernizoval pôvodne jednosmerný prepravný systém na plne flexibilnú sieť. Tá v súčasnosti umožňuje obojsmernú prepravu plynu so všetkými našimi okolitými krajinami.
„Vďaka týmto investíciám je dnes úroveň energetickej bezpečnosti na Slovensku výrazne vyššia. Regionálni dodávatelia zemného plynu môžu vďaka ním účinne diverzifikovať portfólia v prospech zákazníkov. Môžu nakupovať LNG plyn či nórsky plyn. Pre Eustream zas predstavujú ďalšie možnosti komerčného využitia prepravnej siete,“ podotkol Kubík.
Naftogaz nebude prepravovať ruský plyn
Ukrajinská ropná a plynárenská spoločnosť Naftogaz sa už nechala počuť, že nebude pokračovať v tranzite ruského plynu po tom, ako sa v roku 2024 skončí platnosť zmluvy o jeho preprave.
Slovenský prepravca plynu je však presvedčený, že táto vec dnes ešte nie je uzavretá a pravdepodobne ešte bude predmetom budúcich rokovaní.
Naftogaz už po roku 2024 nebude prepravovať ruský plyn, vraj nedostáva dostatok financií
„Ukrajinskí predstavitelia viackrát komentovali, že v tranzite pokračujú kvôli potrebe dodávok plynu pre členské krajiny EÚ, a to navzdory vojne a sporu ohľadom súčasného tranzitného kontraktu. Ak by štáty EÚ mali záujem o dodávky plynu, čo je v ich ekonomickom záujme, tak si myslíme, že zachovanie využívania ukrajinského systému spojené s relevantnými príjmami pre Ukrajinu má zmysel aj po roku 2024,“ konštatoval Kubík s tým, že jednou z viacerých možností, ako to dosiahnuť, by mohla byť trojstranná dohoda. V rámci nej by tretia strana preberala plyn na rusko-ukrajinskej hranici a ďalej prepravovala do EÚ.