Termín, kedy by mali slovenská a ukrajinská strana podpísať memoranda o porozumení o možnom riešení prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu, nie je stále známy.
Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, stále čaká na kroky Ukrajiny v otázke podpisu memoranda o porozumení o možnom riešení prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu. Termín, kedy by mali zainteresované strany memorandum podpísať, zatiaľ nie je známy. „Eustream sa v súčasnosti pripravuje na podpis memoranda o porozumení s ukrajinským partnerom Ukrtransgas. Momentálne nie je možné povedať presný dátum podpisu memoranda,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.
Podpísanie memoranda však ešte neznamená, že projekt dodávania plynu zo Slovenska na Ukrajinu, sa stane realitou. „Cieľom dokumentu je vyjadrenie úmyslu a preskúmanie možnosti vybudovania technického riešenia pre reverzný tok plynu smerom na Ukrajinu,“ spresnil Chuguryan. Na reálnosti projektu nepridal fakt, že Rusko súhlasilo so znížením ceny zemného plynu pre Ukrajinu o približne tretinu, a to na 268,5 USD za tisíc kubických metrov. Kyjev za ruský plyn teraz platí približne 400 USD za tisíc kubických metrov, a preto uvažoval o spustení reverzného chodu dodávok plynu zo Slovenska.
Eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger vyhlásil, že politické turbulencie nezastavia ukrajinsko-slovenskú dohodu umožňujúcu, aby na Ukrajinu prichádzali dodávky plynu zo Slovenska, ktorej cieľom je zmenšiť závislosť Ukrajiny od ruského plynu. „Máme návrh memoranda o porozumení, ktoré majú vlády akceptovať v najbližších dňoch. Som presvedčený, že to bude možné napriek vývoju v Kyjeve,“ povedal koncom minulého týždňa Oettinger. Predstavitelia Európskej komisie (EK) a ukrajinský minister energetiky minulý mesiac uviedli, že dohoda o preprave plynu z Európskej únie cez Slovensko na Ukrajinu je takmer odsúhlasená a musia ju len podpísať obe strany.
Projektu neverí ani slovenský premiér Robert Fico. Ten sa pred zhruba dvoma týždňami vyjadril, že v súčasnosti už nie je potrebné diskutovať na tému reverzného toku plynu cez Slovensko na Ukrajinu. „Dnes pravdepodobne táto téma už padla, pretože som počul už vyjadrenia aj z úst premiéra Ukrajiny, že nie je potrebný v tomto okamihu spätný chod plynu, pretože veci sú zabezpečené,“ povedal Fico 3. decembra počas konferencie HNClub.
O dodávaní plynu Ukrajine cez Slovensko prostredníctvom reverzného chodu sa diskutuje už približne rok. Slovenský prepravca plynu už dávnejšie deklaroval, že je pripravený na spustenie reverzného chodu s Ukrajinou. Eustream v súčasnosti disponuje technickou kapacitou reverzného toku na Ukrajinu v objeme viac ako 80 miliónov metrov kubických plynu denne. Dodávky plynu cez Slovensko sú pritom pre Ukrajinu veľmi atraktívne. Obe krajiny sú totiž prepojené štyrmi plynovodmi. Z európskych trhov by mohla Ukrajina získať do 15 miliárd metrov kubických plynu ročne.