Exekučná imunita pre štátne teplárne je bližšie k schváleniu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR
Plénum NR SR SITA

Poslanci NR SR posunuli vládnu novelu zákona o tepelnej energetike do druhého čítania.

Novela zákona o tepelnej energetike, ktorá zavádza absolútnu exekučnú imunitu pre teplárne vlastnené štátom, je bližšie k schváleniu. Poslanci totiž v skrátenom legislatívnom konaní poslali novelu do druhého čítania. Exekučná imunita sa má vzťahovať na nehnuteľný majetok, peňažné prostriedky, pohľadávky a finančné nástroje vo vlastníctve takýchto držiteľov povolenia, ako aj na ich iný majetok, slúžiaci na výrobu a rozvod tepla.

Starý spor

Novela sa má týkať aj práve prebiehajúcich exekučných konaní. „Exekvovanie aktív v takýchto subjektoch môže spôsobiť Slovenskej republike značné hospodárske škody,“ píše sa v novele zákona. Podľa premiéra Roberta Fica vládna novela zákona o tepelnej energetike reaguje na súdny spor medzi bývalým Paroplynovým cyklom, ktorý bol v rukách Penty a štátnou Bratislavskou teplárenskou spoločnosťou. „Tento spor zo smiešnych pár korún sa dostal na úroveň až 30 miliónov eur. Penta má v rukách právoplatný, vykonateľný titul vo výške 30 miliónov eur voči štátnej Bratislavskej teplárenskej spoločnosti,“ povedal premiér po minulotýždňovom rokovaní vládneho kabinetu, na ktorom jeho návrh novely ministri schválili.

Penta považuje zákon za protiústavný

Spoločnosť Penta považuje novelu zákona o tepelnej energetike za snahu vlády účelovo vstupovať do sporu dvoch obchodných spoločností. V tomto prípade ide podľa vyjadrení hovorcu Penty Gabriela Tótha o Bratislavskú teplárenskú a Paroplyn Holdings Limited ako držiteľa pohľadávky. „Obsah novely de facto hovorí, že štátny vlastník je viac ako iný vlastník, keďže ním vlastnená spoločnosť nemusí platiť svoje záväzky. Navyše, štát ňou retroaktívne vstupuje do práv obchodných spoločností, čo považujeme za jednoznačne protiústavné, keďže Ústavný súd SR sa už historicky vyjadril k nemožnosti svojvoľne a selektívne zavádzať imunitu v exekučných konaniach,“ pokračoval Tóth.

Lipšic súhlasí s Pentou

To, že vládna novela zákona o tepelnej energetike je protiústavná, tvrdí aj poslanec Daniel Lipšic. Ten počas rozpravy viackrát zopakoval, že Ústavný súd SR už v podobných veciach vyhlásil absolútnu exekučnú imunitu za protiústavnú. „Je to nesporná vec. Ak prijmeme tento zákon, tak sme vyriešili problém na pár mesiacov, dokedy ho zruší ústavný súd a sme tam, kde sme teraz. Dobre viete, že toto nie je riešenie, ktoré prejde,“ povedal Lipšic, ktorý navrhuje, aby sa situácia s podobnými pohľadávkami riešila napríklad 99-percentným zdanením 2/3 hodnoty pohľadávky. „Ja som to pred rokom navrhoval a napriek tomu ste to odmietli. Na stole je znova. Skresajme takéto pohľadávky na maximum,“ konštatoval Lipšic.

Minister o protiústavnosti nie je presvedčený

Minister spravodlivosti Tomáš Borec nie je presvedčený, že Ústavný súd SR rozhodne o protiústavnosti novely zákona o tepelnej energetike. „Je to téma, pri ktorej by som si dával pozor a netvrdil by som len tak z brucha, že je to protiústavné,“ reagoval Borec.

Štát vlastní šesť najväčších teplární v Bratislave, v Žiline, v Trnave, v Košiciach, v Martine a vo Zvolene. Predchádzajúce pravicové vlády ich chceli predať, no pre predčasné voľby sa im to nepodarilo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyPentaVláda SR