Premiéra Roberta Fica vyrušil ukrajinský parlament, ktorý v súčasnosti rokuje o zákone o sankciách voči Rusku. Jednou zo sankcií by totiž mohlo byť aj zastavenie dodávok ruského plynu či ropy. Premiér vyzýva Európsku komisiu na väčšiu aktivitu.
Takmer od začiatku tohto roka sa intenzívne hovorí o možnej plynovej kríze. Nahrávajú tomu aktuálne vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom, ktoré sú na bode mrazu. Situácii nepomáhajú ani súčasné kroky ukrajinského parlamentu, ktorý rokuje o sankciách voči Rusku. Jednou zo sankcií by totiž mohlo byť aj zastavenie transportu ruských produktov cez územie Ukrajiny smerom na západ, čiže potenciálne aj plynu či ropy. Ako prvé by bolo vypuknutím plynovej krízy postihnuté Slovensko, ktoré je na dodávkach ruského plynu cez Ukrajinu stále ešte dosť závislé. Premiér Robert Fico po štvrtkovom stretnutí s predstaviteľmi Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) si však paniku v otázke prípadnej plynovej krízy zatiaľ nepripúšťa. Podľa neho sme na plynovú krízu pripravení.
Zatiaľ plyn prúdi
Premiér potvrdil, že dodávky zemného plynu z Ukrajiny na Slovensko sú zatiaľ bezproblémové. Naši plynári nezaznamenali žiadne prerušenia dodávok. „Musíme sa však pripravovať na komplikovanejšie scenáre. Ľudia ani slovenský priemysel sa však nemusia obávať, aj keby došlo k radikálnemu zastaveniu dodávok plynu,“ povedal Fico.
Plné zásobníky
SPP má v súčasnosti zazmluvnené kapacity podzemných zásobníkoch plynu v objeme 1,6 miliárd metrov kubických. Ako povedal predseda predstavenstva SPP Štefan Šabík, do dvoch týždňov by mali byť zásobníky SPP úplne naplnené. „V súčasnosti máme zásobníky naplnené asi na 93 %,“ spresnil Šabík. Objem uskladneného plynu len v zásobníkoch tak bude postačovať na pokrytie spotreby všetkých zákazníkov SPP na približne päť mesiacov.
Plyn zo západu
Okrem zásob plynu sa môže Slovensko spoliehať aj na dodávky plynu zo západu. Predseda predstavenstva spoločnosti Eustream Tomáš Mareček uviedol, že vďaka reverznému chodu z Rakúska a z Českej republiky vieme doviesť na Slovensko trojnásobný objem plynu ako je jeho ročná spotreba, ktorá sa v súčasnosti pohybuje na úrovni zhruba päť miliárd metrov kubických plynu. „To znamená, že by som sa neobával, že by na Slovensku nebolo dostatok plynu,“ konštatoval Mareček, ktorý uistil slovenských odberateľov, že aj v prípadný dovoz plynu zo západu by nemal vplyv na koncové ceny plynu pre slovenských spotrebiteľov. Do úvahy prichádza ešte slovensko-maďarský plynovod. Ten je pred dokončením. Čaká sa ešte na maďarskú stranu, ktorá projekt finalizuje. „Stále čakáme na dokončovacie práce na maďarskej strane. Do krízového scenára tak s týmto plynovodom zatiaľ nepočítame. Môže to byť taká čerešnička na torte, pokiaľ sa podarí plynovod uviesť do prevádzky,“ uzavrel Mareček.
Neistí Ukrajinci
Ukrajinský poslanci v utorok schválili v prvom čítaní zákon, ktorý hovorí o sankciách voči Rusku. Ukrajinské energetické spoločnosti zatiaľ európskych zákazníkov uisťujú, že prijatím zákona sa dodávky ropy či plynu nezastavia. Premiér Robert Fico kroky Ukrajincov nechápe, a vyzýva Európsku komisiu, aby v tejto veci bola aktívnejšia. „Je zvláštne ak krajina, ktorá podpísala asociačnú dohodu s EÚ, krajina, ktorej sa všetci snažíme pomôcť, tak takáto krajina, namiesto toho, aby koordinovala svoje postoje s Európskou úniou, robí jednostranné kroky, ktoré ohrozujú individuálne ekonomické záujmy členských štátov. Európska komisia by mala byť v tomto prípade aktívnejšia. S Ukrajinou treba aktívnejšie pracovať, aby sa nediali veci ako je sankčný zákon. Nechceme byť rukojemníkom rusko-ukrajinského sporu,“ zdôraznil Fico.
Už je to päť rokov
Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Dovtedy sa naša krajina s ničím podobným nestretla. Preto ani nebola na plynovú krízu spred vyše piatich rokov vôbec pripravená, nemala žiadne iné alternatívne cesty odkiaľ by si mohla plyn zabezpečiť. Až koncom krízy sa podarilo našim a českým plynárom spustiť reverzný chod medzi krajinami. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo vtedy zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku.