Slovensko sa bude spoliehať nielen na zásoby ropy a ropných produktov, ale aj na ropovod Adria, ktorý spája našu krajinu s Maďarskom.
Po tom, ako sa premiér Robert Fico bol uistiť pred necelými dvoma týždňami v Slovenskom plynárenskom priemysle, že sme pripravení aj na úplne zastavenia dodávok ruského plynu cez územie Ukrajiny, jeho kroky v pondelok smerovali aj do štátneho Transpetrolu. Ten má na starosti prepravu ruskej ropy cez ropovod Družba. Po stretnutí s najvyššími predstaviteľmi slovenského prepravcu ropy predseda vlády konštatoval, že aj v prípade dodávok ropy sme pripravení na najhoršie scenáre. „Nič nevieme vylúčiť, ale sme pripravení,“ povedal Fico.
Máme náhradnú trasu aj zásoby
Slovensko má podľa premiéra v prípade potreby k dispozícii náhradnú trasu, cez ktorú by vedelo dovážať ropu. Ide o ropovod Adria, ktorý spája Slovensko s Maďarskom. V súčasnosti vieme cez tento ropovod doviesť zhruba tri milióny ton ropy. Spoločnosti Slovnaft a Transpetrol však v súčasnosti pracujú na rekonštrukcii tohto ropovodu a v novembri tohto roku by sa mala jeho kapacita zvýšiť na šesť miliónov ton ropy. „To by úplne pokrylo potreby Slovenska,“ podotkol Fico. V prípade krízovej situácie sa budeme spoliehať aj na zásoby ropy a ropných produktov. Tých máme na sedem mesiacov.
Benzín a nafta by mohli zdražieť
Ak sa Ukrajina rozhodne blokovať dodávky ruskej ropy cez svoje územie ďalej na západ, Slovensko by to vyšlo draho. Podľa premiéra bude totiž náhradná ropa dovážaná ropovodom Adria drahšia. „Ročne by sme prišli o zhruba 100 miliónov,“ tvrdí premiér. Slovensko by podľa neho stratilo ďalšie prostriedky aj tým, že by nedodávalo ruskú ropu ďalej na západ, na čom vlastne zarába Transpetrol. Pripraviť by sme sa mali aj na zvyšovanie cien pohonných látok. „Zastavenie dodávok ropy z Ukrajiny by znamenalo tlak na ich ceny,“ konštatoval Fico.
Zatiaľ všetko po starom
Transpetrol do týchto chvíľ nezaznamenal výpadky v dodávkach ropy z Ukrajiny na Slovensko. „Dodávky sú veľmi stabilné. Transnefť totiž Ukrajincom platí za prepravu ropy peniaze vopred. Situácia sa môže skomplikovať len vtedy, ak sa náš východný sused rozhodne využíť sankčný zákon, ktorý už schválil ich parlament,“ uzavrel predseda predstavenstva Transpetrolu Ivan Krivosudský. Sankčný zákon schválený ukrajinským parlamentom okrem iného hovorí, že v prípade núdzového stavu majú právo zastaviť prepravu ruských výrobkov cez krajinu.