Výrobcovia elektriny zo slnka sú so schválenou novelou o podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE) vcelku spokojní. Pozitívne hodnotia najmä odbúranie zložitej administratívy pre malé domáce fotovoltické inštalácie. „Podpora malých fotovoltických inštalácii, ktoré využívajú občania na strechách svojich domov, je pozitívnym krokom. Majitelia týchto zdrojov budú môcť využiť aj jednorazový nenávratný príspevok z eurofondov, pričom elektrinu, ktorú vyprodukujú a nespotrebujú, nebudú predávať za výkupné ceny. Za takúto formu podpory slnečnej energii teda nezaplatia ostatní spotrebitelia ani cent,“ uviedol zastupujúci riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) Pavel Šimon.
Fotovoltikom sa však v novele nepáčia ustanovenia, ktoré hovoria o podpore elektriny vyrobenej z plynov vznikajúcich ako vedľajší produkt pri metalurgickej výrobe. „Očakávali sme, že ďalšia novela bude koncepčnejšie riešiť podporu obnoviteľných zdrojov. Namiesto toho rieši podporu konkrétnemu podnikateľskému subjektu. Zrejme sa stáva pravidlom, že sa v energetike pripravujú a schvaľujú novely iba na objednávku podnikateľských skupín, zatiaľ čo koncepčná podpora obnoviteľných zdrojov energie stále chýba,“ myslí si Šimon.
Novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla definitívne schválili poslanci na prebiehajúcej parlamentnej schôdzi. Terajšie znenie novely prekážalo opozičným poslancom. Vláde vyčítali, že ju vypracovala hlavne vďaka memorandu, ktoré podpísala s košickou hutníckou firmou U.S. Steel po vyjednávaní o zotrvaní jej americkej materskej spoločnosti na Slovensku.
Po novom štát podporí elektrinu vyrábanú prostredníctvom vysoko účinnej kombinovanej výroby do 200 megawattov. „Navrhuje sa zmeniť podmienka, pri ktorej bude možné podporiť zariadenie s výkonom nad 125 megawattov. Prísnejšou podmienkou bude využitie v palive minimálne 30 % obnoviteľných zdrojov energie. Oproti súčasnému minimálnemu podielu 20 % využitia obnoviteľného zdroja energie, sa umožňuje podporiť aj plyny vznikajúce ako vedľajší produkt v metalurgickom výrobnom procese ako druhotný energetický zdroj,“ vysvetlil minister minister hospodárstva Tomáš Malatinský.
V novele zákona navrhuje taktiež ministerstvo znížiť hranicu podpory, kedy má výrobca elektriny z obnoviteľných zdrojov nárok na doplatok, z 10 na 5 megawattov celkového inštalovaného výkonu. Novela zákona však umožní poskytnúť podporu aj pre zariadenia s inštalovaným výkonom nad 5 megawattov. Musia však splniť niektoré podmienky. Možný spôsob ako získať doplatok na celú časť elektriny je viac ako 40-percentný podiel tepla dodaného na vykurovanie komunálneho sektora alebo splniť podmienku minimálneho podielu preferovaného paliva. Pri veterných elektrárňach sa hranica podpory nemení, zostáva na úrovni do 15 megawattov inštalovaného výkonu.
Ministerstvo hospodárstva si od nového zákona taktiež sľubuje zjednodušenie procesu pripojenia malého obnoviteľného zdroja s výkonom do 10 kilowattov. Výrobca elektriny z malého zdroja by mal po splnení podmienok zaručené bezplatné pripojenie do distribučnej sústavy v existujúcom odbernom mieste, pričom prevádzkovateľ distribučnej sústavy musí zabezpečiť bezplatnú montáž meradla na zápočtové meranie odobratej a dodanej energie. Podporili by sa tak zdroje v domácnostiach, ktoré nevyžadujú podporu doplatkom a týmito zdrojmi si pokrývajú veľkú časť svojej spotreby energie. Takýto spôsob podpory malých zdrojov nebude mať podľa ministerstva dopad na cenu elektriny.
Vďaka tejto novele zákona by sa mala podporiť výstavba menších poľnohospodárskych bioplynových staníc. Ministerstvo totiž navrhuje, aby si zariadenia na bioplyn s nižším výkonom mohli započítať spotrebu tepla použitého na energetické spracovanie zvyšku biologicky rozložiteľného odpadu, ktorý zostal po výrobe bioplynu, pre naplnenie 50-percentnej hranice dodávky využiteľného tepla.
Výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov poberajúci podporu si budú musieť dať po novom pozor na dodržiavanie pravidiel. Môžu totiž natrvalo stratiť podporu. A to v prípade, ak boli výrobcovi elektriny počas doby podpory dvakrát právoplatne uložené pokuty presahujúce sumu 80 tisíc eur. Podporu môže stratiť aj ten výrobca elektriny, ktorému zistia daňové nedoplatky, nedoplatky poistného na zdravotné poistenie alebo nedoplatky na sociálne poistenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví dostane vďaka novele zákona právomoc znížiť výkupnú cenu „zelenej“ elektriny až o 30 % oproti predchádzajúcemu obdobiu. Doteraz to bolo len o 20 %. „Účelom návrhu zákona je zabezpečiť efektívnejšie fungovanie podpory elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby,“ konštatovalo ministerstvo v novele, ktorej účinnosť by mala nadobudnúť od začiatku budúceho roka.