Výstavba Vodného diela Gabčíkovo mala negatívny vplyv na dunajský ekosystém, prírodu a vzácne lužné lesy a dôsledky pociťujeme dodnes.
„Kompenzačné opatrenia sú stále nevyhnutné. Napriek tomu, vodné dielo si dnes plní svoju úlohu, dodáva približne 10 percent elektrickej energie a stabilizuje vodný tok,“ zdôraznil minister životného prostredia Ján Budaj pri príležitosti 30. výročia uvedenia Vodného diela Gabčíkovo do prevádzky.
Ocenenie osobností
Gabčíkovo spustili 24. októbra 1992 a už tri desaťročia dodáva zelenú elektrickú energiu, zabezpečuje protipovodňovú ochranu, ako aj spoľahlivú a plynulú celoročnú medzinárodnú lodnú prepravu po Dunaji.
Pri tejto príležitosti sa konala odborná konferencia, ktorú otvoril minister Budaj. Súčasťou osláv bolo ocenenie osobností za prínos v oblasti životného prostredia a vodného hospodárstva.
Ďakovný list udelil Vladimír Kollár, generálny riaditeľ štátneho podniku Vodohospodárska výstavba 11 laureátom, z toho jednému in memoriam. Informovala o tom Ministerstvo životného prostredia SR na svojej stránke.
Klimatická kríza
Slovenskí vodohospodári, ochranári a aktivisti obnovujú a zachovávajú spleť riečnych ramien, močiarov, mokradí a ostrovov s bujnými lesmi.
Pre klimatickú krízu sa efektívnejšie začali využívať simulované záplavy v unikátnej vnútrozemskej delte Dunaja. Vodné dielo si po 30 rokoch vyžaduje údržbu a obnovu, rekonštrukciou už prešla pravá plavebná komora. V tých dňoch pokračujú práce v ľavej plavebnej komore.
Vodohospodári pripravujú ďalšie modernizačné projekty na vodnom diele zamerané na odstraňovanie sedimentov, inováciu a modernizáciu všetkých vodných elektrárni na vodnom diele, ale aj vybudovanie novej vodnej elektrárne.