Vodná elektráreň Gabčíkovo sa dočká svojej tak dlho plánovanej generálnej opravy najskôr na svoje tridsiate narodeniny. Čiže v budúcom roku.
Štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VVB) totiž po zrušení viac ako trojročného medzinárodného tendra riadeného bývalým vedením plánuje ešte len vyhlásiť súťaž na dodávateľa generálnej opravy. A slovenským zvykom je, že tender takéhoto rozsahu netrvá menej ako rok.
Štátny podnik, ktorý prevádzkuje gabčíkovsku elektráreň šesť rokov, aktuálne pracuje na vyhlásení tendra na inováciu a modernizáciu. „S prácami sa začne hneď, ako bude úspešne ukončený medzinárodný tender, pričom verejné obstarávanie plánujeme vyhlásiť ešte v priebehu tohto roka,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk.
Starý tender
Podnik zrušil medzinárodný tender z roku 2017 vo februári tohto roka. Nové vedenie, ktoré nastúpilo po príchode novej vlády, totiž vyhodnotilo, že má viacero nedostatkov a pochybení.
„Vážnym nedostatkom pôvodného zadania súťaže je aj to, že sa sústreďuje len na zlomok technologických častí a absentuje komplexnosť riešenia, pričom parciálne opravy by mohli zapríčiniť odstavenie turbogenerátorov aj po ukončení ich generálnej opravy,“ uviedla spoločnosť Vodohospodárska výstavba.
O tretí mochovský blok sa zaujímali dvaja. Termín spustenia nie je zatiaľ známy
Doplnila, že v konečnom dôsledku by to malo priamy dopad na ekonomické straty a bezpečné prevedenie prietokov cez stupeň Gabčíkovo pri povodňových stavov Dunaja.
Súčasťou verejnej súťaže boli podľa nového vedenia štátneho podniku aj nejasne a zložito formulované podmienky účasti, nesprávne definovaná terminológia či nelogické nastavenie súťaže.
Mali víťazov
Zrušený tender mal už svojich víťazov. Úrad pre verejné obstarávanie však podľa zverejnených informácií koncom februára minulého roka nariadil Vodohospodárskej výstavbe odstrániť protiprávny stav, a to konkrétne zrušiť výsledok vyhodnotenia ponúk. Štátny podnik mal „opätovne vyhodnotiť splnenie podmienky účasti týkajúcej sa osobného postavenia podľa zákona o verejnom obstarávaní u úspešného uchádzača a opätovne vyhodnotiť splnenie podmienky účasti týkajúce sa technickej alebo odbornej spôsobilosti“.
Vodohospodárska výstavba, ktorá začala s hľadaním dodávateľa v septembri 2017, na začiatku tendra predpokladala hodnotu zákazky na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo na úrovni približne 71 miliónov eur.
Slovensko si neuplatní predkupné právo na nákup akcií VSE Holding, zinkasuje za to 35 mil. eur
Víťazné konzorcium firiem v zrušenom tendri Združenie Gabčíkovo chcelo za opravu vodnej elektrárne takmer 81 miliónov eur. Členmi konzorcia boli slovenské spoločnosti CEDIS (vedúci člen združenia) a HANT BA, česká firma Strojírny Brno a talianska Todini Construzioni Generali.
Neúspešnými uchádzačmi o generálnu opravu najväčšej vodnej elektrárne na Slovensku bola česká spoločnosť Metrostav, ktorá si pýtala za opravu gabčíkovskej elektrárne viac ako 99 miliónov eur a česká firma ČKD Blansko Engineering. Tá bola ochotná zákazku zrealizovať za takmer 127 miliónov eur.
Celková rekonštrukcia a oprava
Cieľom generálnych opráv je najmä obnovenie plnej funkčnosti zariadení, predchádzanie poruchám a zvýšenie bezpečnosti prevádzky vodnej elektrárne.
Predmetom zákazky je zhotovenie stavby Sústava vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros, stupeň Gabčíkovo – generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo, vrátane inžinierskej činnosti, generálnej opravy turbogenerátorov, zdvíhacích a ďalších zariadení, opráv, respektíve obstarania nových zariadení, ako aj uvedenie do prevádzky.
Nové vedenie, nový tender. Gabčíkovskej elektrárni sa akútna generálka vyhýba
Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.
Čiastkové investície 13 miliónov eur
V marci tohto roku to bolo šesť rokov čo vtedajšia vláda Roberta Fica odobrala Vodnú elektráreň Gabčíkovo z rúk Slovenských elektrární, ktoré v tom čase ovládala talianska spoločnosť Enel. Ficova vláda to obhajovala akútnou potrebou generálnej opravy gabčíkovskej elektrárne, ktorú údajne Slovenské elektrárne neboli ochotné vykonať.
Súčasné vedenie Vodohospodárskej výstavby tvrdí, že prevádzka vodnej elektrárne nie je ani napriek nevykonanej generálke ohrozená. Je to aj vďaka čiastkovým investíciám do zlepšenia technologických zariadení v hodnote 13 miliónov eur.