Bulharsko uvalilo na Rusko ekonomické sankcie, ponúklo Ukrajine opravu pokazenej vojenskej techniky a vyhostilo ruských diplomatov.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Ako referuje New York Times, podľa premiéra Kirila Petkova malo Rusko v Bulharsku tradične veľký vplyv a v Moskve stále nerozumejú bulharskej zmene postoja.
Vojna na Ukrajine: Putin nevyhlási stanné právo, Rusi naďalej útočia na Azovstaľ a Medvedev varuje USA aj ich spojencov (online)
Zastavili im zemný plyn
Prudké zhoršenie vzťahov nastalo predovšetkým po tom, ako Rusko nedávno zastavilo dodávky zemného plynu do Poľska a Bulharska.
V rovnakom čase navyše podľa Petkova ruskí hackeri napadli server bulharskej štátnej energetickej spoločnosti a skomplikovali vyplácanie dôchodkov prostredníctvom bulharských poštových služieb.
Bulharsko chce výnimku na dovoz ruskej ropy, na svoju energetickú bezpečnosť myslí aj Maďarsko
Ako poznamenal Petkov, Moskva sa v jednej z najchudobnejších krajín Európskej únie, ktorú dlhodobo považovala za spojenca, snaží o nárast cien energií, nespokojnosť v spoločnosti a následne pád bulharskej vlády.
Gazprom je minulosťou
Bulharský vicepremiér Asen Vasilev však podotkol, že Bulharsko je už na dobrej ceste k zabezpečeniu náhradných dodávok plynu potrubím z Azerbajdžanu a prostredníctvom dodávok skvapalneného zemného plynu po mori do terminálov v susednom Grécku.
Bulharsko začalo rokovať s Gréckom o alternatívnych dodávkach plynu
„Pre nás je, samozrejme, Gazprom už minulosťou,“ povedal Vasilev. Dodal, že Moskva to prehnala a docielila akurát to, že dovtedy znepriatelené balkánske národy začali spolupracovať, aby boli pripravené, ak by Rusko náhle prerušilo dodávky energií.
Štáty by si z nich mali brať príklad
Napriek náročnej situácii, čo sa týka náhrady za dodávky energií z Ruska, by Bulharsko mohlo podporiť ďalšie kolo sankcií EÚ, ktoré sa pravdepodobne dotknú ropy a zemného plynu. Za udelenie výnimky však zatiaľ nevystupuje tak hlasno ako napríklad Maďarsko.
Bulharsko sa pridáva k Slovensku a Maďarsku a taktiež by privítalo výnimku z embarga na ruskú ropu
„Ak si krajina najviac závislá od Ruska a s najnižším HDP na obyvateľa v EÚ môže dovoliť postaviť sa Putinovi, mal by byť schopný postaviť sa Putinovi každý,“ skonštatoval bulharský premiér.