Práve vyrokovanie nových podmienok so spoločnosťou Gazprom bolo jednou zo základných podmienok pre prevzatie 100-percentného podielu SPP štátom. Slovenskí plynári však nechceli konkretizovať za akú cenu budú po novom nakupovať od ruského energetického gigantu plyn.
Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) sa dohodol so spoločnosťou Gazprom na novom znení dlhodobej zmluvy o dodávkach zemného plynu. Firmy svoju dohodu v piatok spečatili podpisom. V zmluve sa napríklad upravila nákupná cena. Slovenskí plynári však nechceli konkretizovať, za akú cenu budú po novom nakupovať od ruského energetického gigantu plyn. „Dohodli sme sa na úprave nákupnej ceny tak, aby do väčšej miery reflektovala aktuálny vývoj trhových cien plynu,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca SPP Peter Bednár. Podľa plynárov nová dohoda o dodávkach plynu predstavuje krok smerom k zvýšeniu konkurencieschopnosti SPP s pozitívnym vplyvom na jeho finančnú výkonnosť.
Jedna z podmienok
Práve vyrokovanie nových podmienok so spoločnosťou Gazprom bolo jednou zo základných podmienok pre prevzatie 100-percentného podielu SPP štátom. Ten sa dohodol s menšinovým vlastníkom SPP, spoločnosťou Energetický a průmyslový holding (EPH), že prevezme jeho 49-percentný podiel v podniku, čím de facto ovládne cenotvorbu plynu v najväčšom slovenskom dodávateľovi plynu. Vďaka výhodnejším cenám za nákup plynu má mať štát po prevzatí úplnej kontroly nad SPP väčší priestor na zníženie dlhu, ktorý sa v podniku vytváral vďaka regulovaným cenám plynu pre domácnosti, a ktorý na seba prevezme po uskutočnení celej transakcie. Pre úspešné ukončenie transakcie bolo potrebné definitívne uzavrieť ešte vyše desať odkladacích podmienok. Niektoré sa už podarilo uzavrieť. V akom štádiu sú však ďalšie otvorené otázky, zatiaľ nechcel nikto z kompetentných komentovať.
Čo všetko sa dialo potom, ako sa vláda rozhodla prevziať úplnú kontrolu nad SPP sa môžete dozvedieť v našom Špeciáli:
Ministerstvo hospodárstva SR, ako vykonávateľ akcionárskych práv 51-percentného podielu SPP, nechcelo celú situáciu príliš komentovať. „Ako akcionár SPP sme boli informovaní a súhlasili sme s podmienkami, ktoré boli podpísané dvoma komerčnými spoločnosťami SPP a Gazprom,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič. Ministerstvo sa zatiaľ nechcelo vyjadriť ani k tomu, či je štát po podpise upravenej zmluvy s Gazpromom bližšie k prevzatiu SPP.
SPP si polepší
Analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan si myslí, že SPP si vďaka novým zmluvným podmienkam zlepší pozíciu na veľkoobchodnom trhu. A nielen na ňom. „Ale aj na maloobchodnom. V prípade domácností to môže znamenať, že ak dnes generuje SPP stratu z predaja plynu domácnostiam, táto strata bude nižšia,“ uviedol pre náš portál Marčan.
Dvadsaťročná zmluva s Gazpromom
Slovenský plynárenský priemysel podpísal s ruskou spoločnosťou Gazprom export 20-ročnú zmluvu na dodávku zemného plynu koncom roka 2008. Ešte keď podnik riadili menšinoví akcionári s manažérskymi právomocami, spoločnosti GDF Suez a E.ON Ruhrgas. Na základe pôvodnej zmluvy mal SPP do roku 2028 nakúpiť približne 130 miliárd metrov kubických zemného plynu a jej dcérska spoločnosť Eustream prepraviť približne jeden bilión metrov kubických zemného plynu. Za aké ceny SPP od ruského gigantu mal nakupovať plyn, spoločnosti ani vtedy nezverejnili.