Globálny dopyt po rope dosiahne svoj vrchol okolo roku 2030 a do roku 2040 neprekročí úroveň 100 mil. barelov denne. Uviedla to nórska ropná a plynárenská spoločnosť Statoil vo svojej každoročnej správe o vyhliadkach trhu. „Čo sa týka dopytu po rope, uvidíme vrchol niekedy okolo roku 2030,“ povedal Eirik Waerness, hlavný ekonóm spoločnosti. Nárast produkcie ropy v USA je podľa neho najväčšia zmena ovplyvňujúca trh s ropou, ktorá vykompenzuje očakávaný pokles produkcie v štátoch, ktoré nepatria do Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).
Statoil prognózuje, že globálny dopyt po primárnej energii vzrastie do roku 2040 o 40 %, keď motorom rastu budú krajiny mimo Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), v ktorých dopyt po energiách stúpne do roku 2040 o viac ako 60 %.
Britský energetický gigant BP v stredu výrazne znížil odhad globálnych zásob zemného plynu. Revízia sa značne dotkla ruských zásob, pričom za krajinu s najvyššími zásobami zemného plynu na svete označila Irán. BP v pravidelnej každoročnej správe informoval, že svetové preukázateľné zásoby plynu ku koncu minulého roka predstavovali 187,3 bil. kubických metrov. Ku koncu roku 2011 pritom podľa BP preukázateľné zásoby plynu boli vo výške 208,4 bil. kubických metrov. Revízia zásob o 21 bil. kubickým metrov sa zhruba rovná siedmim rokom globálnej spotreby plynu. Čo sa týka ropy, BP odhaduje globálne zásoby na 1,669 mld. barelov, čo je mierny nárast v porovnaní s úrovňou 1,654 mld. barelov, ktoré uvádzala v predchádzajúcej prognóze zachytávajúcej stav ku koncu roku 2011.