Jarné upratovanie v elektrickej sieti pokračuje. Domácnosti majú dva mesiace, aby predišli „ističovej afére“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina ističe
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Jarné upratovanie sa nevyhlo ani v elektrickej distribučnej sieti.

Slovenské domácnosti majú ešte dva mesiace nato, aby sa rozhodli, aké ističe budú používať. Od júla sa im totiž môže stať, že za elektrinu zaplatia viac, budú mať vyšší poplatok za prístup do distribučnej sústavy.

Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš, od júla tohto roku pre domácnosti v sadzbe D5, D6, D7 a D8 sa zavádzajú platby za prístup do sústavy podľa ampérickej hodnoty hlavného ističa. Distribučka tak chce zaviesť spravodlivejší prístup pri účtovaní týchto poplatkov.

„Naším cieľom je, aby sme dosiahli uvoľnenie kapacity v distribučnej sústave. Keď je kapacity nedostatok, treba ju zabezpečiť novými investičnými akciami do vedení alebo transformovní, čo si vyžaduje nielen nemalé prostriedky, ale aj množstvo času. Optimalizácia ističov tak môže pomôcť napríklad k okamžitej možnosti pripojiť niekoľko nových rodinných domov. V opačnom prípade by museli tieto domy čakať na rozvoj siete, čo môže trvať aj niekoľko rokov. Naša spoločnosť vie tento čas a prostriedky využiť napríklad na rýchlejšie vyriešenie poruchového vedenia a podobne,“ vysvetlil Gejdoš.

Väčší istič, vyššia platba

Cieľom distribučky je implementovať princíp väčšej adresnosti poplatkov, teda aby odberateľ platil za kapacitu, ktorú na svojom odbernom mieste reálne využíva a potrebuje. „Pre lepšie pochopenie. Predstavte si odberateľa A, ktorý má hlavný istič s hodnotou 3×25 A a odberateľ B má 3×50 A. Odberateľ B blokuje v distribučnej sústave vyšší výkon ako odberateľ A. Je logické, že odberateľ B by mal platiť viac. V súčasnosti je však systém nastavený tak, že hoci majú obaja inú hodnotu hlavného ističa a tým pádom iné nároky od distribučnej sústavy, platia rovnako, čo považujeme za diskriminačné,“ uviedol Gejdoš.

Analogicky to možno prirovnať k požičovni áut. Ak si domácnosť požičia malé auto, tak pri požičaní nákladného auta nebude platiť rovnako, ale viac. „A to je aj zmysel zavedenia poplatku za istič pri spomínaných sadzbách,“ podotkol Gejdoš.

Domácnosti by si tak mali do júla tohto roku zvážiť, či potrebujú aktuálnu hodnotu hlavného ističa alebo nie. Ak nie, aby si jeho hodnotu znížili, čím sa uvoľní kapacita v sústave pre iných odberateľov. Ak však niekto potrebuje vyššiu hodnotu hlavného ističa, tak je podľa energetikov spravodlivé, aby zaň platil viac. „Ešte pre upresnenie, táto zmena neprinesie našej spoločnosti žiadne dodatočné výnosy,“ zdôraznil Gejdoš.

Koľko domácnosti má predimenzované ističe?

Platba za hlavný istič je nastavená tak, že v prípade odberateľov, ktorí ho majú nastavený štandardne pre tento typ sadzby, bude dopad zanedbateľný. Stredoslovenskí energetici evidujú asi 6 800 odberných miest, ktorých výška hlavného ističa je vyššia ako je štandard. Je to však menej ako 1 % všetkých odberných miest spomedzi domácností pripojených do distribučnej sústavy SSD, a ktoré boli krížovo dotované ostatnými odberateľmi.

V sadzbách D5, D6, D7 a D8 Stredoslovenskej distribučnej je spolu viac ako 80-tisíc odberateľov. „Za súčasných podmienok platí, že viac ako 70 % z nich bude platiť od 1.7.2025 rovnako alebo menej. To je dôkaz, že pre odberné miesta, ktoré efektívne využívajú svoj hlavný istič, nebude mať táto zmena žiadny dopad. Takmer 22 % odberateľov bude mať mesačný nárast v platbe za hlavný istič na úrovni približne 3 eura. Zvyšných približne 8 % odberných miest sme oslovili listom s výzvou na prehodnotenie výšky hlavného ističa aj sadzby. Vieme, že napríklad zmenou sadzby D7 by si odberatelia dokázali zachovať svoje platby za prístup na aktuálnej úrovni,“ doplnil Gejdoš.

Distribučná spoločnosť nevie povedať, koľko odberateľov má predimenzované hlavné ističe oproti skutočným potrebám.

„Ale vieme, že približne 8 % odberných miest v týchto sadzbách (cca 6 800) má hlavný istič vyšší ako je bežné v týchto sadzbách, a preto sme ich oslovili. Ak sa však rozhodnú, že takúto hodnotu hlavného ističa skutočne potrebujú, budú musieť platiť viac. Aby sme si to predviedli na konkrétnom príklade. Ak má odberateľ v sadzbe D5 hlavný istič 3×25 A a spotrebu cca 8 až 10 megawatthodín elektriny za rok, čo je bežná spotreba pre rodinný dom, tak nebude platiť viac. Ak sa odberateľ v sadzbe D5 rozhodne, že potrebuje hlavný istič 3×50 A a spotrebuje rovnaké množstvo elektriny, bude si musieť za toto blokovanie kapacity priplatiť,“ spresnil Gejdoš.

Žiadne poplatky za zmenu ističa

Istič sa tak oplatí vymeniť odberateľovi, ktorý aktuálnu hodnotu hlavného ističa nedokáže v maximálne možnej miere využiť.

„Toto však my nedokážeme posúdiť. Je to na samotnom odberateľovi, aby zvážil, aké zariadenia využíva alebo plánuje využívať. Už teraz je možné nabíjať elektromobily aj pri ističoch 3×25 A, takže určite nie je potrebné mať hlavný istič 3×50 A pre nabíjanie elektromobilu,“ dodal Gejdoš.

Hodnota ističa je uvedená na samotnom hlavnom ističi. Ten je majetkom odberateľa a je opatrený plombou SSD. V spolupráci s kvalifikovaným elektrikárom alebo revíznym technikom môže odberateľ posúdiť aká hodnota ističa je, vzhľadom na jeho súčasné a budúce odbery, potrebná a či ju môže znížiť.

„Výšku úspory v platbe za prístup od 01.07.2025  pri znížení hodnoty hlavného ističa si vie každý odberateľ prepočítať aj na našej webovej kalkulačke,“ podotkol Gejdoš.

Všetky dôležité informácie k postupu pri výmene hlavného ističa poslala distribučka listom dotknutým odberateľom. Všetky informácie sú dostupné aj na webovej stránke ww.ssd.sk v časti domácnosti https://www.ssd.sk/domacnosti?page_id=3903 .

„Pri znížení hodnoty hlavného ističa neúčtujeme poplatok za jeho odplombovanie ani za zaplombovanie. Netrváme ani na vyložení elektromerového rozvádzača  na verejne prístupné miesto. Náklady, ktoré našej spoločnosti vzniknú, pokrývame sami a neúčtujeme ich žiadnemu odberateľovi,“ konštatoval Gejdoš.

Ističová aféra

Od júla tohto roku sa teda mení výpočet platby za prístup do distribučnej sústavy pre vybrané sadzby. Aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) preto odporúča domácnostiam, aby si skontrolovali, či nemajú predimenzované svoje ističe.

Pomocnú ruku podávajú všetky tri distribučné spoločnosti. Už raz domácnosti totiž pred „ističovou aférou“ stáli. Vtedy ju na poslednú chvíľu ukončil roztrhaním faktúr premiér Robert Fico. Bolo to v januári 2017. ÚRSO pod politickým tlakom vrátil fixné a variabilné poplatky za elektrinu a plyn na úroveň roku 2016.

Ističová aféra nakoniec „zlomila krk“ aj vtedajšiemu predsedovi ÚRSO Jozefovi Holejnčíkovi. Ten následne po „trhaní faktúr“ vraj z vlastnej vôle zo svojej funkcie odstúpil. Po zhruba šiestich rokoch sa Jozef Holjenčík do funkcie šéfa regulačného úradu vrátil. Hneď po štvrtom nástupe Roberta Fica do kresla premiéra.

Možno aj preto nechce poučený staronový šéf regulačného úradu nechať nič na náhodu a ÚRSO pod jeho terajším vedením odštartovalo ofenzívnu informačnú kampaň k predimenzovaným ističom.

Odberatelia, zmeňte si ističe a ušetrite! Odkazuje im regulačný úrad.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe: Jozef HolječníkMiroslav GejdošRobert Fico
Firmy a inštitúcie: SSD Stredoslovenská distribučnáÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví