Približne sto výrobcov elektriny sa pre stratu podpory na nimi vyrobenú zelenú elektrinu obrátili na súd. ÚRSO sa súdnych sporov neobáva.
Koncom vlaňajška rozvírila slovenskú energetiku, ktorá sa pripravovala na obdobie sviatkov, kauza straty štátnej podpory na zelenú elektrinu. Niektorí výrobcovia zelenej elektriny si totiž nemali v minulom roku splniť zákonné povinnosti, a tak im odobral regulačný úrad nárok na jeden rok podporu na nimi vyrobenú elektrinu. Po verejných protestoch niektorí výrobcovia elektriny, ktorú ju vyrábajú prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií či vysokoúčinnou kombinovanou výrobou elektriny a tepla, prešli do ďalšej fázy. Obrátili sa na súdy.
Zhruba stovka
Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) uviedla pre portál vEnergetike.sk, že už boli vydané prvé predbežné opatrenia. „Podľa mojich informácií je v rôznom stave rozpracovanosti do sto žalôb,“ uviedol zástupca riaditeľky SAPI Pavel Šimon. Podporu na tento rok pritom stratilo necelých 1 200 výrobcov zelenej elektriny prevádzkujúcich slnečné, bioplynové či malé vodné elektrárne. Šimon nevedel zatiaľ konkretizovať, či sa k stovke výrobcov, ktorí sa už na súdy obrátili, pridajú aj ďalší výrobcovia. „Bohužiaľ veľká časť postihnutých sú menšie zdroje v rádoch pár kilowattov a pre nich je ekonomický problém riešiť súdne spory. Najmä títo výrobcovia majú „elektrárničku“ len na zníženie spotreby a často popri štandardnom zamestnaní,“ podotkol Šimon.
Sú presvedčení o svojej pravde
Výrobcovia zelenej elektriny, ktorí sa na súdy v tejto kauze obrátili, používajú viacero argumentov. „Častým argumentom je duplicitné potvrditeľné doručenie oznámení. Základ argumentácie je aj v list ministrovi hospodárstva z konca minulého roka. Mimochodom ministerstvo naň doteraz neodpovedalo,“ dodal Šimon. Minister hospodárstva Pavol Pavlis v rozhovore pre portál vEnergetike.sk však uviedol, že žiadny list nedostal. Výrobcovia elektriny sú presvedčení, že na súdoch uspejú. „Alternatívni výrobcovia elektriny jednoznačne uspejú. Problém je iba čas. Pre väčšinu výrobcov je toto nezákonné dianie likvidačné. A úspešného konca sa nemusia ekonomicky dožiť,“ uzavrel Šimon.
Pokojný regulátor
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) o žiadnych súdnych sporoch za odobratie štátnej podpory zatiaľ nevie. „Do tohto času neevidujeme žiadne súdne spory súvisiace so stratou podpory na tento rok. Prípadných súdnych sporov sa však neobávame,“ reagoval pre portál vEnergetike.sk hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.
Nemali dodržať zákon
Regulačný úrad odobral podporu 1 200 výrobcom elektriny z celkového počtu tri tisíc výrobcov pre nedodržanie zákonných povinností. Podľa novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov, ktorú parlament schválil v roku 2013 má na štátnu podporu nárok iba ten výrobca elektriny, ktorý do 15. apríla vráti doplatok, ktorý mu v predchádzajúcom roku neprináležal. Taktiež musí každý výrobca zelenej elektriny do 15. augusta oznámiť ÚRSO a distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadá, že sa bude o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva ním dodanej elektriny. Povinnosť informovať o pláne výroby na budúci rok nie je nová. Tento rok je však prvým rokom, kedy sa regulačný úrad rozhodol neplnenie týchto povinností sankcionovať, a to odobratím podpory na nasledujúci kalendárny rok. Niektorí výrobcovia taktiež robili chybu, keď vynechali v rámci svojej oznamovacej povinnosti buď distribučnú spoločnosť alebo regulačný úrad.