Slovenská klimatická iniciatíva žiada vládu o okamžité riešenie pre úsporu energií. Cieľom má byť níženie závislosti od ruského plynu, ropy či jadrového paliva. Informuje o tom koordinátorka združenia Slovenská klimatická iniciatíva Kateřina Chajdiaková v tlačovej správe.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Závislosť na ruskom plyne či rope
„Celý demokratický svet dnes okrem krátkodobých ekonomických sankcií uvažuje aj o tom, ako v strednodobom a dlhodobom horizonte znížiť svoju závislosť na dovozoch ruského plynu, ropy, či jadrového paliva. Sme presvedčení, že v tejto oblasti Slovensko nesmie byť výnimkou,“ uviedla Chajdiaková.
Slovenské elektrárne pracujú na diverzifikácii dodávok jadrového paliva, ide o komplikovaný proces
Od vlády aliancia očakáva, že podporí zvyšovanie energetickej efektívnosti budov a inštaláciu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a opatrenia, ktoré využívajú fosílne palivá považovala za striktne dočasné.
Znížiť závislosť Slovenska od ruských energií je podľa Matoviča reálne, bude to však stáť veľa peňazí
Z hľadiska strednodobých opatrení žiada vládu urýchlene nastaviť a spustiť dotačné schémy pre oblasti s využitím európskych fondov v podpore využívania domáceho potenciálu obnoviteľných zdrojov energie, vo zvyšovaní energetickej efektívnosti a inovácií v oblasti budov a v prechode na teplárenstvo štvrtej generácie.
Dekarbonizácia a znižovanie emisií
Z hľadiska dlhodobých cieľov žiada vládu o revíziu dôležitých dokumentov ako Integrovaný energetický a klimatický plán ako aj premenu Nízkouhlíkovej stratégie na Bezuhlíkovú stratégiu.
Jadrová elektráreň Černobyľ bola odpojená od elektrickej siete, používa núdzové generátory
„Navrhované opatrenia sú plne v súlade s cieľmi dekarbonizácie do roku 2050 a zníženia emisií o 55 percent do 2030. Sme presvedčení, že čím skôr bude Slovensko schopné začať pracovať na riešeniach s okamžitým výsledkom a prepracovať svoje strategické energetické dokumenty, tým skôr budeme reálne schopní začať realizovať konkrétne zmeny v praxi,“ uzavrela Chajdiaková.