Návrh Európskej komisie ďalej predpokladá, že do roku 2030 by malo 27 % energie vyrobenej v EÚ pochádzať z obnoviteľných zdrojov.
Členské štáty Európskej únie by mali do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 40 % v porovnaní s rokom 1990 a do toho istého dátumu má 27 % energie vyrobenej v EÚ pochádzať z obnoviteľných zdrojov. Vyplýva to z rámcového návrhu energetickej a klimatickej politky, ktorý zverejnila Európska komisia v stredu. Plán nahrádza súčasné ciele EÚ znížiť emisie skleníkových plynov o 20 % a dosiahnuť 20-percentný podiel energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2020.
Rámcové ciele v boji proti klimatickým zmenám a podpore obnoviteľných energií do roku 2030 musí schváliť všetkých 28 členských štátov únie. Časť štátov na čele s Veľkou Britániou vyzýva na vyššiu flexibilitu, ktorá by mala zohľadniť rastúcu globálnu konkurenciu. Ceny plynu v USA sú v porovnaní s Európou na zhruba tretinovej úrovni a zástupcovia priemyslu odmietajú ďalšie opatrenia, ktoré by mohli ohroziť ich konkurencieschopnosť, uviedla agentúra AFP. Dôraz na obnoviteľné zdroje kladie napríklad Nemecko, ktoré rozhodlo o postupnom zatvorení svojich jadrových elektrární.