Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) je spokojný s prevádzkou jadrových zariadení na Slovensku počas ostatných troch rokov. „Prevádzka všetkých jadrových zariadení bola bezpečná a spoľahlivá, boli splnené odporúčania z predchádzajúceho posudzovacieho zasadnutia, čím sa vytvorili podmienky plnenia ustanovení dohovoru,“ uviedol jadrový úrad v šiestej Národnej správe, ktorú vypracoval na základe Dohovoru o jadrovej bezpečnosti. S touto Národnou správou predstúpi slovenský dozorný orgán na ďalšie posudzovacie zasadnutie členov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
ÚJD dostal na predchádzajúcom posudzovacom zasadnutí v roku 2010 viacero úloh. Úrad mal napríklad zabezpečiť zvyšovanie bezpečnosti v atómových elektrárňach. „Na prevádzkovaných jadrových blokoch počas obdobia od apríla do októbra 2011 boli úspešne zrealizované neštandardné testy a kontroly zariadení významné pre zvládnutie extrémnych podmienok. Testy zahrňovali overenie dlhodobého behu dieselgenerátorov, možnosť dodávky chladiacej vody z barbotážneho kondenzátora do bazéna vyhoretého paliva, dodávku napájacej vody do parogenerátorov z mobilného zdroja, zásobovanie vodou z chladiacich veží do systému technickej vody dôležitej, či pripojenie záložného zdroja energie z vodnej elektrárne,“ uviedol úrad.
ÚJD dostal na ostatnom posudzovacom zasadnutí členov MAAE za úlohu implementovať opatrenia z poučenia z udalosti v jadrovej elektrárne Fukušima v Japonsku. „Bezprostredne po havárii vo Fukušime boli vykonané záťažové testy na jadrových elektrárňach. Počas týchto testov boli analyzované mimoriadne externé udalosti, zvládnutie úplnej straty napájania, reakcie na ťažké havárie a podobne. Testy potvrdili vysokú úroveň jadrovej bezpečnosti prevádzkovaných a budovaných jadrových elektrární. Neboli identifikované neodkladné opatrenia,“ zdôraznil jadrový úrad. Výsledky záťažových testov však podľa neho identifikovali niekoľko oblastí na zlepšenie stavu.
Úrad jadrového dozoru SR, ktorý vykonáva štátny dozor nad jadrovou bezpečnosťou jadrových zariadení a rádioaktívnych odpadov vrátane vyhoretého paliva, mal taktiež dozerať na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. „Neustále sledujeme plnenie všetkých bezpečnostných požiadaviek dodržiavania najnovších štandardov. Bloky boli predmetom takzvaných záťažových testov a nálezy z nich boli zapracované do Akčného plánu,“ dodal kontrolný orgán.
Z celkovej výroby elektrickej energie sa v Slovenskej republike v roku 2012 vyrobilo v jadrových elektrárňach viac ako polovica. Slovensko prevádzkuje štyri bloky s jadrovými reaktormi typu VVER 440 v lokalitách Jaslovské Bohunice a Mochovce. Dva jadrové bloky elektrárne V2 boli uvedené do prevádzky v rokoch 1984 a 1985 a do roku 1996 bolo v nich vykonaných viac ako 300 modifikácií zariadení. Inštalovaný výkon bohunických blokov je viac ako tisíc megawattov. Prvý a druhý blok Atómovej elektrárne Mochovce majú výkon po 470 megawattov. Prvý blok elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roku 1999.