V súčasnosti Tepláreň Košice zásobuje teplom viac ako 78 tisíc domácností a ročne dodá vyše 3 000 terajoulov tepla.
Najväčšia tepláreň na Slovensku, tá v Košiciach, dodáva teplo svojim odberateľom už vyše päť dekád. Hoci jej oficiálny vznik sa datuje v roku 1968, prvé teplo z košickej teplárne pocítili obyvatelia sídliska Terasa ešte začiatkom 60-tych rokov. Koncom 70-tych rokov začala výstavba druhej časti Teplárne Košice, ktorá vyvrcholila v roku 1989 spustením prevádzky dispečerského riadenia teplárenskej sústavy.
Takmer 80 tisíc domácností
V súčasnosti Tepláreň Košice zásobuje teplom v metropole východu viac ako 78 tisíc domácností, všetky významné priemyselné a obchodné centrá, najväčší štadión v Košiciach Steel arénu, obe univerzity aj nemocnicu. Za rok pritom svojim odberateľom dodá prostredníctvom takmer 300 kilometrov primárnych a sekundárnych rozvodov vyše 3 000 terajoulov tepla.
Od roku 2005 investovala Tepláreň Košice 125 miliónov eur do projektov ekologizácie, obnovy výrobných zariadení a rozvodov. Náhradou parného systému za horúcovodný Tepláreň Košice skvalitnila dodávku tepla pre koncových odberateľov, znížila tepelné straty a znížila produkciu emisií. Vďaka všetkým rozsiahlym investíciám do rekonštrukcie a obnovy je výroba tepla v Teplárni Košice od 1. januára 2016 plne v súlade so smernicou Európskej Únie o ochrane čistoty ovzdušia a dodržaní emisných limitov.
„V teplárni sme od začiatku dbali na výrobu ekologického tepla. Kontinuálne sme monitorovali objem emisií a s rozvojom trendu a technológií v zahraničí sme sa rozhodli prioritne smerovať budúcnosť Teplárne Košice k zabezpečeniu výroby spoľahlivého, zdravého a bezpečného tepla za prijateľnú cenu,“ tvrdí generálny riaditeľ Teplárne Košice Ladislav Koch. Ako dodal, v blízkom čase by sa firma chcela zamerať na rekonštrukciu primárnych rozvodov a výstavbu novej technológie pre vysokoúčinnú výrobu elektriny a tepla.
Vykurovanie z centrálnych zdrojov pritom podľa predsedu predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Stanislava Janiša prispieva k zachovaniu bezpečného životného prostredia pri adekvátnej cene za teplo. „Dôkazom toho je stratégia Európskej Únie, ktorú Slovensko akceptuje a jej prioritou je využívanie centrálnych systémov tepla s cieľom míňať menej energie, mať zdravšie ovzdušie, recyklovať, používať obnoviteľné zdroje, energeticky využívať odpad a podobne. Mnohé európske krajiny nám naše centrálne systémy výroby tepla závidia a nepochybne k nim patrí aj košická tepláreň,“ dodal Janiš.
Strategický podnik
Košická tepláreň je strategickým podnikom aj v očiach samotného mesta Košice. Podľa námestníka primátora Martina Petruška, je spoločnosť stabilným partnerom v prípade dodávok tepla obyvateľom mesta Košice. „Osobitne si vo vedení mesta ceníme prístup košickej teplárne k prebiehajúcej rekonštrukcii električkových tratí. Bez vzájomnej spolupráce by mesto Košice nebolo schopné dodržať termíny rekonštrukcie, keďže popri väčšine električkových tratí vedú aj rozvody tepla,“ skonštatoval.