Spoločnosť Tepláreň Košice, a.s. (TEKO) zaznamenala v minulom roku stratu vo výške 450 tisíc eur. Rok predtým pritom podnik vykázal zisk na úrovni 766 tisíc eur. „Máme za sebou ďalší rok, ktorý tak ako z pohľadu nás energetikov, tak aj z pohľadu nášho podnikateľského okolia nebol jednoduchý. Hospodárske výsledky dosiahnuté v minulom roku sú výrazne lepšie ako boli plánované,“ ohodnotil dosiahnuté výsledky vo výročnej správe predseda predstavenstva TEKO Ladislav Koch.
Košická tepláreň vlani zaevidovala celkové výnosy v objeme 80,5 mil. eur, čo je medziročne menej o viac ako 3 %. Najväčší medziročný pokles zaznamenal podnik v ostatných tržbách a vo výnosoch z hospodárskej činnosti. Kým v minulom roku to bolo 5,7 mil. eur, rok predtým to bolo viac ako 9 mil. eur. Miliónový pokles zaznamenala firma aj v tržbách z predaja podporných služieb na minuloročnú hodnotu 2,9 mil. eur. Spoločnosť TEKO vyrobila v minulom roku necelých 985 tisíc megawatthodín tepla, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o zhruba 3 %. Tepláreň taktiež vyrobila takmer 309 tisíc megawatthodín elektrickej energie, čo je oproti predchádzajúcemu roku o 4 % menej.
Tepláreň Košice, a.s. patrí medzi najväčších výrobcov a distribútorov tepla vo forme horúcej vody a pary v centralizovanom zásobovaní teplom na Slovensku. V súčasnosti v Košiciach prevádzkuje kogeneračný zdroj tepla o inštalovanom tepelnom výkone 618 MWt a inštalovanom elektrickom výkone 121 MWe. Okrem tepla spoločnosť vyrába aj elektrickú energiu a poskytuje podporné služby a regulačnú elektrinu pre potreby elektrizačnej sústavy SR. Približne 72 % tepla odoberá mestská spoločnosť Tepelné hospodárstvo s.r.o. Košice, ktorá zásobuje väčšinu košických domácností. Z celkových ročných dodávok tepla tvoria približne 66 % domácnosti a 34 % ostatní odberatelia. Firmu ku koncu vlaňajška zamestnávala 493 pracovníkov.
Akcionárom spoločnosti TEKO je Fond národného majetku Slovenskej republiky, ktorý vlastní 100% akcií. Košickú tepláreň už viackrát chcela predať pravicová vláda. Nikdy to však nestihla a po príchode ľavicovej vlády pod vedením Roberta Fica sa privatizácia tak košickej, ako aj ďalších teplární vlastnených štátom, zastavila.