Dôležitý používatelia uhlia ako Poľsko, Vietnam a Čile sa zaviazali k odklonu od tohto fosílneho paliva. Britská vláda uviedla, že počas klimatickej konferencie COP26 v škótskom Glasgowe sa k odklonu od uhlia zaviazalo celkovo 190 krajín a organizácií.
Koniec uhlia je na dohľad
Austrália, India, Čína či USA, ktoré patria k najväčším krajinám závislým od uhlia, sa však k tomuto záväzku nepridali, informuje spravodajský portál BBC.
Klimatická konferencia COP26 má podľa Čaputovej jediný cieľ, zachrániť planétu pred klimatickou krízou (video)
„Koniec uhlia je na dohľad,“ vyhlásil britský minister pre obchod a energetiku Kwasi Kwarteng. Ako dodal, „svet sa uberá správnym smerom, je pripravený spečatiť osud uhlia a osvojiť si environmentálne a ekonomické výhody budovania budúcnosti, ktorá bude poháňaná čistou energiou“.
Postupné vyradenie uhoľnej energie
Signatári dohody sa zaviazali k ukončeniu všetkých investícií do novej výroby energie z uhlia doma i v zahraničí. Tiež odsúhlasili postupné vyradenie uhoľnej energie – veľké ekonomiky v 30. rokoch a chudobnejšie krajiny v 40. rokoch.
Vyhlásenie podpísalo viac ako 40 krajín. Poľsko, Vietnam a Čile patria k 18 krajinám, ktoré po prvý raz súhlasili s postupným vyradením a nebudovaním alebo neinvestovaním do novej výroby energie z uhlia.
Bez zmienky o vyraďovaní ropy a plynu
Britský tieňový minister obchodu Ed Miliband však upozornil, že existujú „do očí bijúce medzery“ zo strany Číny a iných veľkých producentov emisií, ktorí sa nezaviazali zastaviť zvyšovanie využitie uhlia na ich území. Poznamenal tiež, že sa nespomínalo ani postupné vyraďovanie ropy a plynu.
Čína bude v energetike čoraz menej využívať uhlie, napriek plánom o výstavbe nových uhoľných elektrární
„Celkovo toto vyhlásenie stále výrazne zaostáva za ambíciami, ktoré sú v tomto kritickom desaťročí potrebné v oblasti fosílnych palív,“ skonštatoval vedúci delegácie organizácie Greenpeace na COP26 Juan Pablo Osornio.
Veľké investície
Uhlie je najväčším prispievateľom ku klimatickej zmene. Hoci v obmedzovaní používania tohto fosílneho paliva nastal pokrok, v roku 2019 bolo ešte stále zodpovedné za 37 percent elektriny vo svete.
Krajiny ako Juhoafrická republika, Poľsko a India potrebujú veľké investície, aby boli ich energetické sektory zelenšie.