Bude chystaná deregulácia cien energií pre zákazníkov výhodná alebo prinesie zdražovanie cien energií? Prečo energetici dlhé roky bojujú za dereguláciu? Aj na tieto otázky v rozhovore portálu vEnergetike.sk odpovedá predseda predstavenstva a riaditeľ divízie Obchod Východoslovenskej energetiky Miroslav Kulla.
Keď sa povie regulácia v energetike, čo prvé vám napadne?
Zväzovanie rúk dodávateľom energií aj zákazníkom. Tiež to, že regulácia v energetike sa môže ľahko stať nástrojom pre presadzovanie politických cieľov.
Trh s energiami je regulovaný, hovoríme o vecnej i cenovej regulácii. Čo vás trápi najviac?
Je tu viac otázok, ktoré nás tlačia. Napríklad z dôvodu cenovej regulácie sa nemôžu rozvíjať a používať nové technológie. Zákazníkom ponúkať nové produkty a služby. Technológie pri tom idú neustále vpred neuveriteľnou rýchlosťou a my stojíme 10 rokov na jednom mieste.
Vo vecnej oblasti je to predovšetkým neprimeraná administratívna záťaž. Na ÚRSO (Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, pozn. redakcie) môžeme podať len taký cenový návrh, na ktorom sa uznesie valné zhromaždenie. Prechádzame niekoľko mesačným schvaľovacím procesom i na strane ÚRSO. Regulované sú dokonca aj aktivity, ktoré vôbec nesúvisia s regulovanou činnosťou.
Juris: Deregulácia cien energií bude postupná, vytvoríme aj regulovaný produkt
Regulačný rámec dnes neumožňuje zvyšovanie nákladov, ktoré sa započítavajú do ceny za dodávku elektriny či zemného plynu. Akú zmenu v tejto oblasti by ste privítali?
Aj tu vidím niekoľko príležitostí na zmenu, napríklad v prípade dlžníkov. Prípad zákazníkov, ktorí nezaplatia za dodanú elektrinu a služby, môžeme prirovnať k tomu, akoby z potravín odišli bez zaplatenia a tvrdili by sme, že to nie je náklad pre obchod.
Neuznaná je reklama na propagáciu našich služieb. Spomeniem ešte jednu skutočnosť. Aj tie náklady, ktoré by mali byť uznané, nie sú započítané v cenách ani do výšky 50 %. Pravidelne sa nás zákazníci pýtajú, prečo nemáme viac zákazníckych centier. Naši zákazníci musia prejsť desiatky kilometrov a ešte aj to musíme zdôrazniť, že tieto náklady pre nás nie sú uznané. Oproti tomu banky a telekomunikačné firmy majú stovky pobočiek, celá energetika ledva 30 na celé Slovensko.
Nové produkty a inovácie verzus regulácia. Čo je možné realizovať a čo naopak regulácia brzdí?
Odpoviem otázkou. Chceli by ste mať možnosť rozvrhnúť využívanie spotrebičov v čase a odoberať viac elektriny vtedy, keď je lacnejšia? Alebo chceli by ste, aby vám nové technológie pomohli identifikovať, či nemáte príliš veľkú spotrebu, či sa vaše spotrebiče nekazia? Predpokladám, že áno. No pri súčasnej regulácii nemôžeme tieto myšlienky rozvinúť. Stále vládne mantra jednotkovej ceny a nie celkových rodinných výdavkov za rok.
Energetických šmejdov nezastavila ani korona. Ako sa vyhnúť podpisu nevýhodnej zmluvy
Za dereguláciu bojujete už dlhé roky. Čo je hlavný dôvod?
Teoreticky, všeobecne, trh by mal prinášať inovácie a dodávatelia by sa mali sami uchádzať o priazeň spotrebiteľov. Ak by mala fungovať regulácia, tak by jej úlohou bolo strážiť, aby trh fungoval efektívne a nedochádzalo k zneužívaniu. No dnes regulácia nepodporuje rozvoj a inovácie a na trhu máme energetických šmejdov. Klamú zákazníkov a pod hrozbou pokút ich potom roky „žmýkajú“, regulácia to nerieši.
Čo podľa vás znamená postupná deregulácia? S čím by ste začali?
Dodávatelia energií i zákazníci si musia na dereguláciu zvyknúť, prijať nové práva a povinnosti. Preto sa odporúča začať postupne s malými podnikmi a potom domácnosťami. Zo začiatku možno aj s čiastočnou ochrannou rukou regulátora, aby novému systému dôverovalo čo najviac ľudí.
Jedným z argumentov proti deregulácii je ten, že by ceny energií výrazne stúpli. Bolo by to tak?
Deregulácia prinesie rôzne produkty. Na trhu budú existovať produkty s nižšou i vyššou cenou. Podobne ako je to dnes pri potravinách, telekomunikačných produktoch a podobne. Každý zákazník si vyberie ten produkt, ktorý mu bude vyhovovať. Navyše, ak sa odstránia administratívne záťaže, môže konkurencia dobre fungovať.
Dopredaj štátneho majetku v energetike sa nateraz neplánuje
Ako by vyzeral trh, ak by bol deregulovaný?
Vidím väčší výber produktov a služieb. Súčasne bude platiť, že každý odberateľ bude pristupovať k energiám zodpovedne, bude sledovať a optimalizovať svoju spotrebu, prípadne ďalšie služby.
Čo očakávate od ÚRSO v najbližšom období?
Očakávam predovšetkým diskusiu a následný progres. Nehovoríme o jednoduchej téme. Bude potrebné ju skutočne riadne prediskutovať a pripraviť.
Ako je to s (de)reguláciou v zahraničí? Ktorý model by sa dal u nás aplikovať?
Podľa legislatívy Európskej únie musia byť deregulované postupne všetky krajiny. Najbližší príklad máme Českú republiku s viacročnou skúsenosťou, prípadne Slovinsko.
V súčasnosti ÚRSO pripravuje novú energetickú politiku. Čo od nej očakávate?
Očakávam, že nová regulačná politika bude zohľadňovať zimný energetický balíček. Tiež, že bude postavená tak, aby motivovala trh k hľadaniu rovnováhy medzi efektívnosťou a nákladmi na energie na jednej strane a udržateľnosťou a ekológiou na strane druhej. Zároveň, že bude umožňovať aplikovať nové technológie a voľný trh.