Spoločnosť Slovnaft, ktorá na Slovensku a v Čechách prevádzkuje niekoľko stoviek čerpacích staníc, nepredpokladá, že počas tohtoročného leta ceny benzínov či nafty prekonajú historické maximá.
Začína sa nám letná motoristická sezóna. Obdobie, počas ktorého sa na dlhšie cesty vydajú aj „nedeľní“ šoféri. Obdobie, kedy čerpacie stanice praskajú vo švíkoch vďaka čomu sa im zvyšujú zisky. Aj počas tohtoročného leta môžu slovenskí motoristi očakávať pohyb cien benzínov či motorovej nafty. Spoločnosť Slovnaft, ktorá na Slovensku či v Čechách prevádzkuje niekoľko stoviek čerpacích staníc, však neočakáva, že by ceny pohonných látok mohli dosiahnuť v lete historické maximá. „Neočakávame zatiaľ, že by ceny palív na Slovensku mali pokoriť historické maximá spred dvoch rokov, keď ceny benzínu a nafty boli zhruba o 8 centov vyššie ako dnes,“ povedal pre náš portál hovorca Slovnaftu Anton Molnár.
Blízky východ a Ukrajina
Počas nasledujúcich mesiacov najväčší vplyv na ceny pohonných látok bude mať geopolitická situácia, ktorá je v porovnaní s minuloročnou letnou sezónou komplikovanejšia. „Nepokoje na Ukrajine a na Blízkom východe môžu vyvolať tlaky na dodávky ropného trhu, ktorý je bez týchto vplyvov inak dobre zásobovaný. Pokiaľ tak dôjde k ďalšej eskalácií situácie v regiónoch, kde sa ropa vo výraznej miere ťaží, alebo prepravuje, tak s istým nárastom cien môžeme počítať,“ dodal Molnár. Ceny pohonných látok však môžu ostať cez letné obdobie stabilné. A to v prípade, ak sa situácia v spomínaných krajinách zmierni, alebo iné štáty by vykryli prechodný nedostatok ropy.
Neustály pohyb ceny
Ceny benzínov, ako aj motorovej nafty, sa aj v tomto roku z týždňa na týždeň menia. Priemerná cena najpredávanejšieho 95-oktánového benzínu bola v 24. týždni na úrovni 1,484 eura za liter. Koncom minulého roka sa pritom cena pohybovala vo výške 1,447 eura za liter. Za 98-oktánový benzín zaplatili motoristi pred dvoma týždňami v priemere 1,635 eura za liter, na konci vlaňajška to bolo 1,614 eur. Priemerná cena motorovej nafty sa v sledovanom týždni pohybovala na úrovni 1,346 eura za liter a na konci minulého roka to bolo 1,37 eura.
Trh sa prebudil
Bratislavskú rafinériu teší tohtoročný vývoj na trhu s rafinérskymi výrobkami. Stojí za tým priaznivé počasie ako aj zvýšenie ekonomickej aktivity na Slovensku a v Európskej únii. „Zaznamenali sme mierne lepšie predaje ako pred rokom,“ podotkol Molnár. Upozorňuje však, že rozdiely medzi cenami finálnych rafinérskych produktov a cenami surovej ropy na medzinárodných burzách sa v porovnaní s minulým rokom zúžili, čo tlačí ekonomiky európskych rafinérií do horších výsledkov.
Dopyt porastie
Slovnaft do konca roka očakáva, že dopyt po rafinérskych výrobkov v tomto roku už nepoklesne, a že sa potvrdí ich spotreba z prvých mesiacov tohto roka. „To budeme považovať za úspech, keďže sa všeobecný trend z minulých rokov kontinuálneho znižovania spotreby ropných produktov aspoň na čas zastaví,“ doplnil Molnár. Zisk firmy však v tomto roku pravdepodobne nebude príliš vysoký. „Podobne ako ostatné rafinérie budeme vystavení značnému tlaku, keďže odhadujeme, že ceny vstupných surovín a energií ostatnú vo vzťahu k cenám produktov relatívne vysoké,“ upozornil Molnár, a dodal: „Vo všeobecnosti sme vzhľadom na trhovú situáciu i finančne nákladné opravy a revízie výrobných jednotiek v bratislavskej rafinérii očakávali, že tento rok bude veľmi náročný z pohľadu dosiahnutia porovnateľného hospodárskeho výsledku ako v minulom roku.“
Vlani so ziskom
Spoločnosť Slovnaft dosiahla v minulom roku čisté tržby 4,73 miliárd eur, čo je o dve percentá viac ako v roku 2012. Čistý zisk skupiny naopak klesol o 27 % na 38 miliónov eur. V roku 2013 spracoval Slovnaft v bratislavskej rafinérii 5,79 miliónov. ton ropy, čo bolo o 7 percent viac ako v roku 2012. Výroba automobilových benzínov v uplynulom roku medziročne stúpla o percento na 1,42 miliónov ton. Produkcia motorovej nafty medziročne vzrástla o 6 percent na 3,03 milióna ton. Skupina Slovnaft v minulom roku zvýšila predaj ropných výrobkov medziročne o 11 percent na 5,94 miliónov ton, z čoho viac ako tri štvrtiny smerovali na export. Predaj na zahraničných trhoch sa zvýšil o 16 percent na 4,46 miliónov ton, naopak predaj na domácom trhu sa mierne znížil na 1,47 miliónov ton. Firma na Slovensku prevádzkuje vyše 200 čerpacích staníc.