Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE prichádza s legislatívnym návrhom Lokálneho zdroja. Chce umožniť vznik nových inštalácií na využitie zelenej energie.
Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) prišla s nápadom, ako zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energií na celkovej spotrebe energií. Asociácia prichádza s legislatívnym návrhom takzvaného Lokálneho zdroja. „Ten by mal na energetickom trhu umožniť inštaláciu ďalších zdrojov energie bez dodatočných nákladov,“ uviedla riaditeľka SAPI Veronika Galeková.
Splnili by sme záväzky
Na návrhu sa podieľalo viacero odborníkov z oblasti energetiky a energetickej legislatívy. „Cieľom lokálneho zdroja je umožniť vznik nových inštalácií na využitie zelenej energie a zvýšiť tak šance Slovenska na naplnenie svojich záväzkov voči Európskej únii,“ vysvetľuje člen výkonného výboru SAPI a spoluautor koncepcie Lokálneho zdroja Ján Karaba. „Za nesmierne dôležité považujeme aj to, že vôbec po prvýkrát bolo takýto návrh možné predstaviť a detailne prediskutovať aj s prevádzkovateľmi distribučných sústav,“ dodal.
Výkon len do určitej výšky
Lokálny zdroj je zariadenie na výrobu elektrickej energie, ktorým môže byť obnoviteľný zdroj energie alebo vysoko účinná kombinovaná výroba elektriny a tepla. Aby sa ale zdroj mohol považovať za lokálny, musí vyrábať elektrinu na pokrytie vlastnej spotreby odberného miesta, ktoré musí byť identické s odovzdávacím miestom. „V praxi to znamená, že výrobca vyrába elektrinu pre účely vlastnej spotreby a snaží sa maximálne množstvo vyrobenej energie zužitkovať priamo na mieste, kde ju vyrobí,“ vysvetlila Galeková.
Celkový inštalovaný výkon Lokálneho zdroja nesmie presiahnuť výšku maximálnej rezervovanej kapacity odberného miesta. To znamená, že zariadenie nesmie vyrábať viac výkonu, ako je odberné miesto schopné spotrebovať. Aby bolo možné odblokovať „Stop stav“ na pripájanie nových zdrojov elektriny do sietí, ktorý platí už zhruba štyri roky, je maximálna rezervovaná kapacita lokálneho zdroja na dodávku elektriny do siete stanovená na nula wattov, čo znamená, že distribučné spoločnosti nemusia pre lokálny zdroj rezervovať kapacitu svojej siete.
„Lokálny zdroj totiž do tejto siete neplánuje svoj výkon dodávať. Prebytočnú energiu, ktorá vznikne neplánovane tým, že sa krátkodobo nepodarí výrobcovi zosúladiť aktuálnu výrobu a spotrebu, môže výrobca odovzdať do sústavy, no jej množstvo nesmie prekročiť 10% predpokladanej ročnej výroby elektriny daného lokálneho zdroja. Ak výrobca danú hodnotu prekročí, môže prevádzkovateľ sústavy jeho zdroj odpojiť,“ dodala Galeková.
Energetické úspory v priemysle
Podľa nej implementácia legislatívneho návrhu by bola veľmi pozitívnym signálom a motiváciou pre občanov, ktorí sa zaujímajú o úsporu energií a taktiež o životné prostredie. „Lokálny zdroj je aj odpoveďou na snahu o dosiahnutie ďalších energetických úspor v priemyselných prevádzkach, výrobných podnikoch, halách, či polyfunkčných centrách. Pevne veríme, že pripravený legislatívny návrh presvedčí Ministerstvo hospodárstva SR, aby ho zaradilo do práve pripravovanej novelizácie príslušnej energetickej legislatívy. Obzvlášť preto, že nevyžaduje žiadnu formu dotácie, či inej finančnej podpory zo strany štátu,“ konštatovala Galeková.