Minister financií SR Igor Matovič sa v Bruseli na zasadnutí Rady pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN) zaujímal o riešenie dodávok energií.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Vo svojom vystúpení zdôraznil, že napriek vysokej závislosti Slovenska na rope a plyne z Ruskej federácie je Slovensko pripravené ísť v sankciách ešte ďalej. Zaujímal sa teda, že aké rezervné plány má Európska komisia vypracované pre prípad, že Ruská federácia prestane s dodávkami energií.
Dopad sankcií na Úniu je limitovaný
Európska komisia a Európska centrálna banka poskytli informácie o sankciách, ich vplyve a zámere Komisie pomôcť členským štátom s ich jednotnou implementáciou. Skonštatovali, že dopad sankcií na finančnú stabilitu Európskej únie je zatiaľ limitovaný.
Vojna na Ukrajine: Rusi ostreľovali Odesu aj ďalšie mestá, v Charkove im chýba munícia a NATO nevyhovie Zelenskému (online)
Najväčší vplyv má zatiaľ zmrazenie aktív ruskej centrálnej banky. Ministri pripomenuli potrebu vzájomnej jednoty a koordinácie krokov, zároveň vyjadrili otvorenosť voči novým sankciám.
Nemožnosť výmeny hrivien za euro
Matovič sa zaujímal o stratégiu komisie voči Rusku v krátkodobom aj dlhodobom horizonte, pričom zdôraznil potrebu väčšej interakcie Európskej únie s Čínou.
Pre krízu na Ukrajine môže dôjsť k obmedzeniu dodávok ruského plynu, ohrozené sú najmä slovenské firmy
Komisii zároveň adresoval veľmi aktuálny problém, ktorému čelia utečenci z Ukrajiny v súvislosti s nemožnosťou výmeny hrivien za euro.