Maximálna účinnosť a bezpečnosť: Inovatívne striedače Huawei menia trh s fotovoltaikou pre domácnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Image001 10.jpg
Foto: Huawei

Na Slovensku v posledných rokoch rastie popularita inštalácií fotovoltických systémov. Tento trend je súčasťou širšieho globálneho pohybu smerom k obnoviteľným zdrojom energie, pričom slovenské domácnosti a firmy čoraz viac investujú do solárnych panelov. Slovenská asociácia udržateľnej energetiky (SAPI) predpokladá, že podiel obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe energie na Slovensku bude v nasledujúcich rokoch naďalej rásť, pričom solárna energia zohrá kľúčovú rolu v tomto vývoji.

Záujem o fotovoltiku na Slovensku rastie

Aj minulý rok zaznamenalo Slovensko výrazný nárast fotovoltiky. Podľa údajov SAPI bolo v priebehu minulého roka pripojených 21 307 nových fotovoltických elektrární s celkovým výkonom 266,9 MW, čo predstavuje štvornásobný medziročný nárast oproti roku 2022. Najväčší podiel na medziročnom prírastku mali malé fotovoltické rezidenčné zdroje, ktoré predstavovali 92% z celkového počtu inštalácií a 52 % celkového nárastu inštalovanej kapacity.

Rovnako sa očakáva, že nárast využívania fotovoltaiky bude podporený aj štátnymi dotáciami a stimulmi, ktoré pomáhajú domácnostiam aj podnikateľom v prechode na zelenú energiu. Celkový inštalovaný výkon fotovoltických systémov je stále pod úrovňou niektorých susedných krajín, ako sú Poľsko či Česká republika, kde je podpora týchto inštalácií výraznejšia. Európska únia pritom stanovila ambiciózne ciele, podľa ktorých by všetky nové budovy mali mať od roku 2030 povinne inštalované solárne panely.

Highlight 2 1.jpg
Foto: Huawei

Inovácie a technológie

Na rastúci dopyt po rezidenčných riešeniach reagujú aj poskytovatelia fotovoltických riešení. Za pozornosť stojí najmä Huawei, ktorý pod značkou FusionSolar prišiel na trh s novými modelmi striedačov SUN5000-8/12K-MAP0 a SUN2000-5-12K-MAP0. Tie predstavujú špičku súčasného technologického pokroku.

Tieto striedače nielen zefektívňujú využitie vyrobenej energie vďaka asymetrickej distribúcii do jednotlivých fáz, ale taktiež ponúkajú vylepšenú adaptabilitu a bezpečnostné prvky. Vďaka možnosti pripojenia k batériám s kapacitou až 42 kWh na jeden striedač MAP0, systémy efektívne skladujú prebytočnú energiu, čo umožňuje jej využitie v čase, keď je to najviac potrebné.

Pokročilé technológie a úspory energie

Nové modely striedačov Huawei prinášajú množstvo technických vylepšení, ktoré zvyšujú účinnosť premeny slnečnej energie na elektrickú. Vďaka asymetrickým schopnostiam striedačov je možné energiu distribuovať presne podľa momentálnej spotreby v domácnosti, čo minimalizuje plytvanie energiou a zvyšuje celkovú energetickú efektívnosť. Modul Huawei EMMA inteligentne riadi prepínanie medzi rôznymi spotrebičmi podľa ich priority, čo umožňuje efektívnejšie využívanie vyrobenej energie.

Highlight 4 1.jpg
Foto: Huawei

Výnimočná adaptabilita a výkon

Jedným z významných prínosov týchto striedačov je možnosť pripojenia k batériám s kapacitou až 42 kWh na jeden striedač MAP0. Táto funkcia je kľúčová pre domácnosti, ktoré preferujú uchovanie prebytočnej energie pre neskoršie využitie, napríklad počas nočných hodín alebo v obdobiach nižšieho slnečného svitu.

Striedače majú maximálnu účinnosť na úrovni 98,6 % a sú navrhnuté tak, aby poskytovali stabilný výkon aj v extrémnych podmienkach, čo dokazujú aj testy odolnosti voči teplotám od -25 do 60 °C a preťaženie až 200 % po dobu 10 sekúnd v ostrovnom režime.

Bezpečnosť a ochrana na prvom mieste

Za zmienku stoja aj bezpečnostné funkcie, ktoré striedače obsahujú. Na nich si dal výrobca naozaj záležať. Technológia AFCI (Arc Fault Circuit Interrupter) zaisťuje detekciu a ochranu pred oblúkovými skratmi, čo významne znižuje riziko požiarov. Systém RSD (Rapid Shutdown) zase pomocou fotovoltických optimizérov umožňuje rýchle a bezpečné zníženie napätia systému na bezpečnú hodnotu pri údržbe alebo v prípade núdze. Vďaka týmto technológiám sú striedače Huawei ideálnou voľbou pre domácnosti, ktoré hľadajú nielen efektivitu, ale aj maximálnu bezpečnosť svojich solárnych systémov.

25 years.jpg
Foto: Huawei

Nové striedače MAP0 SUN2000 a SUN5000

Oba rady majú dva MPP trackery, schopnosť spracovať vstupné napätie až 1 100 V, zvýšenú odolnosť a pokročilé bezpečnostné prvky ochrany spomínané vyššie.

Striedače radu SUN5000 fungujú iba v kombinácii s výkonovými optimizérmi Huawei Smart Module Controller. Hodia sa teda na členitejšie strechy alebo zložitejšie inštalácie, kde je viac tieňa. S optimizérmi dokáže spolupracovať aj rad SUN2000, ale na rozdiel od radu SUN5000 zvláda fungovať aj bez nich.

Rad SUN2000 existuje v piatich výkonových variantoch – 5, 6, 8, 10 a 12 kW. Je vhodný k menším inštaláciám pre domácnosti. Rad SUN5000 v tomto rozsahu ponúka len dve varianty: 8 a 12 kW.

Sec2 1 pc.jpg
Foto: Huawei

Použitie optimizérov uľahčuje prácu a predlžuje životnosť. Na striedače rady SUN2000 preto poskytuje výrobca záruku 10 rokov, na striedače SUN5000 až 15 rokov.

Dlhá životnosť a udržateľnosť

Striedače Huawei MAP0, ktoré sú schopné fungovať v náročných podmienkach a ponúkajú vysokú účinnosť a bezpečnosť, majú očakávanú životnosť až 25 rokov. To z nich robí investíciu, ktorá sa nielen rýchlo vráti na ušetrených nákladoch za energie, ale prispeje aj k dlhodobej udržateľnosti a energetickej nezávislosti domácností.

Komplexné riešenie, ktoré máte pod kontrolou

Huawei patrí medzi lídrov v segmente rezidenčnej fotovoltiky aj preto, že ponúka kompletné fotovoltické portfólio Huawei FusionSolar. Jeho základnými komponentmi sú striedač, optimizér, batéria a nabíjačka elektromobilov. Kompletné portfolio dopĺňa Huawei SmartGuard pre pokročilé riadenie spotreby pri výpadku elektriny a systém energetického manažmentu Huawei EMMA, ktorý optimalizuje využitie elektriny zo slnka v domácnosti s cieľom zvýšiť úsporu za nákup elektriny zo siete. A to všetko je možné kontrolovať a ovládať pohodlne pomocou jednej mobilnej aplikácie.

Swiper 2.jpg
Foto: Huawei

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Huawei