Samosprávy musia do konca marca po prvý raz zaslať do monitorovacieho systému energetickej efektívnosti súhrnné údaje o spotrebe energie za prechádzajúci rok.
Predstavitelia miest a obcí by už mali myslieť na svoju novú povinnosť. Do konca marca musia totiž po prvý raz zaslať do monitorovacieho systému energetickej efektívnosti súhrnné údaje o spotrebe energie za prechádzajúci rok. Samosprávam by to malo pomôcť pri šetrení s energiami. „Len ak budeme poznať aktuálny stav a reálnu spotrebu energie v obciach, bude možné optimálne nastaviť realizáciu rôznych podporných opatrení zameraných na zníženie spotreby energie a vyhodnotiť ich prínos,“ uviedla na stretnutí so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) generálna riaditeľka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Svetlana Gavorová.
Ďalšia povinnosť
„Údaje o spotrebe energie v obciach majú pomôcť aj pri nastavení finančnej podpory zo štrukturálnych fondov v programovom období 2014 až 2020 ,“ doplnil ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Milan Muška. Ako dodal, nové príležitosti, ktoré obciam pomôžu znížiť spotrebu energie a tým aj výdavky na energiu, sú vítané, no povinností obecných samospráv je už veľa. Na stretnutí sa preto hovorilo aj o možnostiach ako obciam pri sumarizovaní údajov pomôcť a ako zber údajov zjednodušiť. Jedným z riešení by mohlo byť v budúcnosti prepojenie monitorovacieho systému efektívnosti s údajmi pripravovaného projektu dátového centra obcí a miest.
Nariadenie z Bruselu
Povinnosť sledovať, vyhodnocovať a raz ročne zasielať správy o spotrebe energie do monitorovacieho systému efektívnosti pri používaní energie vyplýva obciam a vyšším územným celkom zo zákona o efektívnosti pri používaní energie. Požadované sú súhrnné údaje, uvádzajú sa za všetky druhy budov spolu v členení podľa druhu paliva. Prevádzkovateľom monitorovacieho systému je SIEA. Zriadenie monitorovacieho systému vyplynulo z európskej smernice o energetickej účinnosti konečného využitia energie a o energetických službách.
Sľubujú úsporu na energiách
„Monitorovanie je prvý krok k energetickej efektívnosti, pretože ak chce niekto usporiť energiu, potrebuje najskôr poznať jej spotrebu. Ak ju pozná, odborníci mu vedia ľahšie poradiť,“ vysvetľuje riaditeľka odboru metodológie, legislatívy a vzdelávania SIEA Kvetoslava Šoltésová. Ako dodáva, príkladov obcí, ktoré sa začali pozornejšie pozerať do faktúr za spotrebu energie a v lepšom prípade dali nainštalovať aj meracie zariadenia nie je síce veľa, ale majú už konkrétne pozitívne výsledky.
Pracovníci agentúry pomôžu
Údaje o spotrebe energie do monitorovacieho systému už zasielajú prevádzkovatelia rozvodov energie, energetickí audítori, obchodné energetické spoločnosti, ale aj ústredné orgány štátnej správy a organizácie v ich zriaďovateľskej pôsobnosti. SIEA už e-mailom oslovila všetky obce, mestá a vyššie územné celky, aby uviedli mená kontaktných osôb, ktoré budú za vypĺňanie údajov v elektronickom systéme zodpovedné. V nasledujúcich dňoch budú obciam zaslané prihlasovacie údaje do monitorovacieho systému. „Ak vzniknú pri vypĺňaní formuláru o spotrebe energie otázky, naši pracovníci sú samozrejme k dispozícii,“ konštatovala Šoltésová.