Ministerstvo hospodárstva SR (MH) je pripravené na pripomienky k novele zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE), ktorá vyvolala koncom minulého roka búrlivú diskusiu v parlamente. „Predpokladáme, že zmeny sa môžu týkať hlavne nastavenia parametrov určujúcich potrebnú mieru modifikácie výrobných kapacít na účely získania podpory,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.
Pozmeňujúce návrhy k novele zákona, ktorú opoziční poslanci v parlamente označili ako lex Penta, očakáva rezort hospodárstva na rokovaní Komisie pre energetiku zriadenú parlamentným hospodárskym výborom. „Komisia sa uskutoční koncom januára. Očakávame, že na tomto stretnutí, tí poslanci, ktorí prídu s pozmeňujúcimi návrhmi, neformálne predstavia svoje názory a stanoviská,“ konštatoval Jurikovič.
Poslanci na decembrovej schôdzi parlamentu prerušili rokovanie o novele zákona o podpore OZE. Hlasovať o novele by sa tak malo na nadchádzajúcej januárovej schôdzi. Opoziční poslanci v rozprave vyčítali novele, že je šitá pre investičnú skupinu Penta. Novela má byť podľa opozičných poslancov „šitá na mieru“ pre Pentu tým, že štát by mal po novom podporovať elektrárne s vysoko účinnou kombinovanou výrobou bez obmedzenia výkonu. Podporu by tak získal aj bratislavský paroplynový cyklus (PPC), ktorý vlastní Penta. Pôvodné znenie novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií bolo podľa viacerých opozičných poslancov Národnej rady SR lúpežou desaťročia.
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský aj napriek enormnej kritike nechcel stiahnuť novelu zákona z rokovania parlamentu a všetky obvinenia zo strany opozície rázne odmietol. Aj premiér Robert Fico obvinenia opozičných poslancov odmietol. „Len kresťanskí farizeji môžu takto klamať pred Vianocami. Boli to práve oni, ktorí napchali PPC do gágora Pente. Návrh zákona nemá s touto finančnou skupinou nič spoločné,“ vyhlásil vtedy Fico. Samotná investičná skupina Penta s predloženou novelou zákona nesúhlasila a považovala ju za neopodstatnenú a nesprávnu.
Novelou zákona by sa mali podľa MH obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov, ako aj eliminovať negatívne dopady z ich podpory na koncovú cenu elektriny. „Oblasť vzťahov týkajúcich sa obnoviteľných zdrojov energie sa neustále rozvíja, pričom sa hľadajú čo najefektívnejšie formy jej podpory. Právna úprava však musí obsahovať a zohľadňovať nielen oprávnené záujmy regulovaných subjektov pri výrobe elektriny a biometánu, ale taktiež musí obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny pri výrobe elektriny, ako aj znížiť dopady na koncového odberateľa elektriny z dôvodu rastu cien elektriny,“ uviedlo ministerstvo.
Podľa novely zákona sa zúži podpora pre slnečné elektrárne. Podpory sa dočkajú len výrobcovia elektriny prostredníctvom slnečných elektrární s výkonom do 30 kilowattov. Doteraz to bolo do 100 kilowattov. „Zužuje sa rozsah podpory pre zariadenia výrobcov elektriny využívajúce ako zdroj slnečnú energiu aj pre to, aby sa eliminovalo premietnutie nákladov do koncovej ceny za dodávku elektriny pre všetkých odberateľov elektriny,“ zdôvodnilo ministerstvo hospodárstva. Po novom sa tiež nebude vzťahovať podpora na výrobcu elektriny, ktorý ju vyrába prostredníctvom vodnej elektrárne s inštalovaným výkonom nad päť megawattov.