Na ministerstve riešili Vojany. Zatiaľ bez výsledku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojany Slovenské elektrárne zdroje energií elektráreň
EVO I a vpravo odstavená elektráreň EVO II v noci. seas.sk

Expertná skupina na Ministerstve hospodárstva SR začala hľadala riešenia pre zachovanie výroby elektriny v tepelnej elektrárni vo Vojanoch (EVO). „Členovia expertnej skupiny diskutovali o možnostiach, ako zabezpečiť udržateľnosť a ekonomickú prevádzku elektrárne minimálne v strednodobom horizonte,“ informoval rezort hospodárstva s tým, že zatiaľ ku konkrétnym riešeniam nedospeli. „Po ďalšej analýze situácie bude rokovanie pracovnej skupiny pokračovať,“ dodalo ministerstvo.

Snaha existuje

Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu je tu veľká snaha nájsť dobré riešenie pre všetky strany. „Opakovane prízvukujem, že je absurdné, keď sa vláda snaží v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou podporiť každé pracovné miesto, aby zároveň vláda, ktorá má 34 percent v Slovenských elektrárňach, nezabezpečila zachovanie prevádzky vo Vojanoch,“ dodal Žiga. Vo Vojanoch v súčasnosti pracuje 118 ľudí priamo a 250 cez subdodávky. Slovenská vláda sa bude snažiť zachovať výrobu vo vojanskej elektrárni aspoň do roku 2030.

Elektrárne majú riešenia

Expertná skupina, ktorú vláda založila koncom augusta, sa skladá z predstaviteľov rezortu hospodárstva, Slovenských elektrární, Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Slovenské elektrárne, ktoré prevádzkujú vojanskú elektráreň, prednedávnom uviedli, že majú pripravené viaceré konštruktívne návrhy, ktoré by mal viesť k záchrane Vojan. Bez hľadania riešenia však stále tvrdia, že vzhľadom na prudký pokles trhových cien elektriny v posledných rokoch je výroba vo Vojanoch nerentabilná.

Závod Elektrárne Vojany (EVO) sa nachádza na východnom Slovensku v okrese Michalovce. Celkový inštalovaný výkon v súčasnosti prevádzkovaných blokov elektrárne Vojany I je dvakrát 110 megawattov. Elektráreň zabezpečuje dodávkou bázovej elektrickej energie spoľahlivosť prenosovej sústavy východného Slovenska. Tiež poskytuje pre elektrizačnú sústavu podporné služby potrebné na udržanie kvalitatívnych ukazovateľov sústavy. Umožňujú to piaty a šiesty blok svojim regulačným rozsahom. Od roku 2009 je do paliva pridávaná drevná štiepka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárne