Ministerstvo hospodárstva aktívne komunikuje s eurokomisiou, Slovensko nepríde o stovky miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, solárne panely, OZE, obnoviteľné zdroje energie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensku zatiaľ nehrozí, že príde pre neprenesenie európskej smernice o obnoviteľných zdrojoch energií do slovenskej legislatívy, o stovky miliónov eur. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministerky hospodárstva Mária Pavlusík, Ministerstvo hospodárstva (MH) SR s Európskou komisiou (EK) o probléme aktívne komunikujú.

Ministerstvo čaká na reakciu eurokomisie

Už v roku 2022 pripravilo ministerstvo návrhy noviel zákonov, ktoré transponovali smernicu Európskeho parlamentu a Rady EÚ z 11. decembra 2018 o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov (RED II). Tieto návrhy po schválení parlamentom nadobudli účinnosť 1. decembra 2022. Následne Slovenská republika začiatkom roka oznámila EK splnenie transpozície RED II. Aktuálne prebieha diskusia medzi Slovenskom a EK o niektorých formuláciách pri transpozícií európskych smerníc do slovenských právnych predpisov. Aktuálne čaká na reakciu komisie na naše stanovisko,“ uviedla Pavlusík.

Opačný názor má Klimatická koalícia. Ako upozornila Dana Mareková z Klimatickej koalície, v nedeľu uplynula opakovane stanovená lehota na prenesenie európskej smernice o obnoviteľných zdrojoch do slovenskej legislatívy.

Hrozí, že Slovensko príde o stovky miliónov eur a skončí pred súdom pre neplnenie svojich záväzkov. Namiesto toho bezhlavo meníme súvisiace zákony spôsobom, ktorý prináša ešte viac chaosu. Klimatická koalícia vyzvala ministerku Sakovú a ministra Tarabu, aby pracovali na odstránení tohto stavu a zabezpečili rozvoj obnoviteľných zdrojov energie v súlade s potrebami ľudí a ochranou prírody,“ povedala Mareková.

Predĺženie lehoty vláda nesplnila

Podľa nej, smernica o obnoviteľných zdrojoch energie, takzvaná RED II mala byť premietnutá do slovenskej legislatívy už pred dvoma rokmi. Predĺženie lehoty však vláda nesplnila.

Ako upozornila Pavlusík, vo vzťahu k transpozícii smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ, ktorou sa mení smernica (RED III) považuje ministerstvo za najdôležitejšiu časť transpozície zjednodušenie a prípadné zrýchlenie povoľovacích procesov z hľadiska posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Hlavnú časť transpozície tejto smernice treba urobiť až počas roku 2025. Na niektorých čiastkových zmenách už rezort hospodárstva aj s partnermi pracuje,“ konštatovala Pavlusík.

Úpravy spôsobujú zmätok

Klimatická koalícia upozornila na stagnujúci rozvoj veternej energie. Od roku 2003 nebola postavená na Slovensku žiadna nová veterná elektráreň a aktuálne je 24 projektov uviaznutých v procese povoľovania.

Namiesto kvalitnej prípravy citlivého rozvoja OZE, tak aby ich benefity cítila aj príroda aj ľudia na Slovensku, rýchlo a bezhlavo meníme súvisiacu legislatívu. V poslednom období ide o viacero zákonov, ktoré sú zásadné pre povoľovanie OZE, pričom zmeny v nich neodrážajú potreby legislatívy EÚ. Väčšina týchto úprav naopak spôsobuje zmätok, konfliktné úpravy procesov a nedostatočnú ochranu práv obyvateľov, samospráv a životného prostredia,” uzavrela právnička Ivana Figuli z VIA IURIS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dana MarekováDenisa SakováIvana FiguliMária PavlusíkTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEP Európsky parlamentKlimatická koalíciaMH Ministerstvo hospodárstva SRRada EÚVia Iuris