Ministerstvo hospodárstva SR by malo prehodnotiť klimatické ciele stanovené v Národnom energetickom a klimatickom pláne. Myslí si to Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).
OZE je v národnom pláne podhodnotená
Európska komisia plánuje dosiahnuť do roku 2030 podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na domácej spotrebe na úrovni 35 %. Slovenské strategické dokumenty hovoria o 23 % OZE, pričom preferovaným zdrojom má byť jadro. Podľa riaditeľa SAPI Jána Karabu, úloha OZE je v národnom pláne výrazne podhodnotená a nereflektuje skutočný rozvoj zelených zdrojov ani záujem investorov o budovanie nových inštalácií.
Slovensko v náraste cien pohonných látok prekonáva okolité krajiny, za tri týždne zdražel benzín o takmer 8 centov
„Toto je zjavné najmä v cieli pre fotovoltiku, ktorý je aktuálne nastavený na 1 400 megawattov. Pri súčasnom trende rozvoja a rekordnom prírastku inštalovanej kapacity v roku 2023 môžeme tento cieľ prekonať už o dva roky,“ dodal Karaba.
Ťahúňom by mala byť fotovoltika
Ťahúňom rozvoja slovenskej obnoviteľnej energetiky by pritom mala byť podľa neho práve fotovoltika, najmä v podobe strešných inštalácií. Sekundovať by jej mali veterné elektrárne.
Ceny elektriny už atakujú hranicu 80 eur za megawatthodinu, zlacnel aj zemný plyn
„Výraznejšiu podporu zo strany štátu si už bude vyžadovať geotermálna energia, no ak sa zdroj už raz postaví, bude schopný vyrábať teplo a energiu prakticky zadarmo,“ doplnil Karaba.
Ministerka Saková v Japonsku dohodla spoluprácu s inovatívnym výrobcom fotovoltických panelov
SAPI v tejto súvislosti pripravilo pre Ministerstvo hospodárstva SR zoznam konkrétnych opatrení, ktoré by malo v Národnom energetickom a klimatickom pláne prijať, ak chce zaistiť ďalší rozvoj OZE. Ide napríklad o posilnenie a modernizáciu elektrizačnej sústavy, podporu integrácie prvkov flexibility, úpravu a zjednodušenie povoľovacích procesov, zadefinovanie akceleračných zón pre OZE, a podporu samospotrebiteľov energie.