Osvedčenia o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky dostala plynárenská spoločnosť Eustream a Slovenská elektrizačná prenosová sústava.
Záujem o investovanie do nových energetických projektov opadol. V tomto roku vydalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH) len dve osvedčenia o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky. Bez spomínaného osvedčenia nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja, či infraštruktúry. Ako vyplýva z údajov zverejnených ministerstvom, povolenie získala plynárenská spoločnosť Eustream a Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS).
Prevádzkovateľ plynárenskej prenosovej sústavy, pološtátna spoločnosť Eustream, plánuje rozšíriť rozdeľovací uzol v Lakšárskej Novej Vsi s inštaláciou technológie pre prepravu plynu. Eustream sa týmto investičným projektom pripravuje na vyššiu prepravu zemného plynu v smere z Českej republiky. Prevádzkovateľ elektrizačnej prenosovej sústavy, firma SEPS, získala od ministerstva osvedčenie na výstavbu nových vedení medzi Slovenskom a Maďarskom. Štátny podnik chce posilniť energetickú bezpečnosť, a to nielen Slovenska, ale aj strednej Európy.
Záujem o výstavbu nových energetických zdrojov či novej infraštruktúry klesá z roka na rok. Kým v roku 2015 vydal rezort hospodárstva osemnásť osvedčení o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky, v minulom roku to bolo jedenásť. Vďaka novým projektom, ktoré vlani získali od ministerstva osvedčenie, by malo mať Slovensko vyše 130 megawattov inštalovaného elektrického výkonu a viac ako 280 megawattov tepelného výkonu. Projekty schválené ministerstvom v tomto roku neprinesú žiadnú novú výrobnú, či už elektrickú alebo tepelnú kapacitu.