Predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) Marta Žiaková pripustila, že implementácia nových bezpečnostných prvkov mohla zdržať dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). Slovenské elektrárne boli podľa nej povinné zanalyzovať a preveriť, či navrhované bezpečnostné opatrenia sú dostatočné. „Tie analýzy skutočne prebiehali minimálne rok. Museli počkať (Slovenské elektrárne – pozn. red.) na závery, a teraz v princípe navrhujú dodatočné opatrenia. Čiže je tam možný posun dostavby kvôli tomu, aby mohli implementovať všetko, čo treba,“ povedala Žiaková.
Podľa premiéra Roberta Fica dostavba tretieho a štvrtého bloku elektrárne v Mochovciach mešká zhruba 22 mesiacov. Žiaková nevedela konkretizovať, či implemntácia dodatočných bezpečnostných prvkov mohla spôsobiť až spomínané meškanie dostavby. „To sa ma už nepýtajte, či je to reálne, alebo nie. To je otázka na Slovenské elektrárne,“ konštatovala Žiaková.
Pôvodne mal byť tretí mochovský blok uvedený do prevádzky koncom minulého roka, štvrtý blok o osem mesiacov neskôr. Začiatkom vlaňajška už taliansky investor slovami svojho šéfa Fulvia Contiho oznámil zhruba ročné meškanie dostavby Mochoviec. Dostavbu tretieho a štvrtého bloku EMO mali zabrzdiť okrem iného aj plány Slovenských elektrární aplikovať v nových jadrových blokoch nové bezpečnostné štandardy.
Pôvodne mala dostavba mochovských blokov stáť zhruba 3 mld. eur. Podľa premiéra Fica si však dostavba vyžiada ďalších 800 mil. eur. Štát sa pre tento projekt vzdal vyplácania dividend zo Slovenských elektrární do roku 2014.
Nové bloky budú mať výkon 880 megawattov. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.
Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochovských blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je približne 70 % a technologickej časti 30 %.
Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.