Slovensko sa bude v prípade plynovej krízy spoliehať nielen na zásobníky plynu, či na reverzné toky plynu z okolitých krajín, ale aj na diverzifikačnú zmluvu o dodatočných dodávkach plynu uzavretú medzi SPP a E.ON Ruhrgas.
S blížiacim sa zimným obdobím počujeme od kompetentných stále častejšie uistenia, že Slovensko prípadnú plynovú krízu zvládne. Aj ministri na svojom stredajšom rokovaní vlády zobrali na vedomie správu svojho kolegu ministra hospodárstva Pavla Pavlisa, ktorá konštatuje, že Slovensko je na prípadné prerušenie dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu pripravené. „Na základe uskutočnených opatrení je možné konštatovať, že Slovenská republika je v porovnaní s rokom 2009 lepšie pripravená na situáciu, ak by sa obdobné prerušenie dodávok plynu z Ruskej federácie cez Ukrajinu zopakovalo,“ konštatuje sa v správe. Práve pred viac ako piatimi rokmi nás postihla najväčšia plynová kríza, keď Slovensko bolo bez dodávok plynu zhruba dva týždne.
Diverzifikačná zmluva
Slovensko sa bude v prípade plynovej krízy spoliehať nielen na zásobníky plynu, či na reverzné toky plynu z okolitých krajín, ale aj na diverzifikačnú zmluvu o dodatočných dodávkach plynu. Tú má uzavretú Slovenský plynárensky priemysel (SPP) s nemeckou spoločnosťou E.ON Ruhrgas. V prípade krízy nám tak nemecká firma denne vypomôže vďaka svojim západným zdrojom s dodávkou plynu do objemu 1,5 miliónov metrov kubických. „Zmluva garantuje dodávky plynu nezávislé od prepravy cez územie Ukrajiny, pričom by bol využitý reverzný tok z Českej republiky,“ dodáva rezort hospodárstva. Výška dodávaného objemu nemusí byť konečná. „Ak nominácia SPP prekročí uvedenú hranicu zmluvné strany sa budú snažiť v rámci možností zabezpečiť ďalší dodatočný denný objem pre potreby Slovenska,“ dopĺňa ministerstvo.
Reverzné toky
Slovensko už oproti minulosti vie doviesť plyn aj zo západu. A to vďaka reverzným tokom plynu z Českej republiky a Rakúska. Z Česka tak vieme v súčasnosti na Slovensko doviesť denne 67 miliónov metrov kubických plynu. Z Rakúska je to o niečo menej, keď kapacita prepojenia je 23 miliónov metrov kubických denne. „V prípade mimoriadnych núdzových situácii by bolo možné využiť aj funkčné prepojenie na úrovni distribučných sietí Kittsee – Petržalka,“ podotýka ministerstvo hospodárstva. Od budúceho roka by už mohlo fungovať aj plynovodné prepojenie medzi Slovenskom a Maďarskom. V súčasnosti sa čaká na dokončenie projektu z maďarskej strany. V budúcnosti by sme mali našu plynovodnú sieť prepojiť aj s Poľskom. Projekt je zatiaľ v štádiu príprav.
Zásobníky plynu
Politici stále deklarujú, že v prípade plynovej krízy nám pomôžu aj zásoby plynu, ktoré máme uložené v podzemných zásobníkoch. Niektorí odborníci z plynárenstva však upozorňujú, že zásobníky neslúžia na pokrytie výpadku dodávok plynu, ale na vykrytie špičkovej spotreby plynu v zime. V každom prípade bolo k polovici augusta v zásobníkoch plynoch, ktoré prevádzkujú spoločnosti Nafta, Pozagas a SPP Storage, uskladnených 3,5 miliárd metrov kubických plynu, čo predstavuje 94 % z celkovej kapacity. „Proces vtláčania zemného plynu do zásobníkov pokračuje ďalej v zmysle prevádzkových podmienok a predpisov prevádzkovateľov ako aj požiadaviek jednotlivých zákazníkov,“ konštatoval rezort hospodárstva.