Na postoj štátu pri predaji elektrární si ešte musíme počkať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce Marcela Dargajová

Ministerstvo hospodárstva SR stále ešte hľadá poradcu, ktorý má pre vládu vypracovať analýzu. Meno poradcu by mohlo byť známe niekedy koncom augusta.

Na definitívne stanovisko vlády k predaju 66-percentného podielu Slovenských elektrární si budeme musieť ešte nejaký ten čas počkať. Vláda sa chce rozhodnúť o tom, či sa bude zaujímať o predávaný podiel slovenského dominatného výrobcu elektriny, a ak áno o aký podiel, na základe analýzy. Tú má vypracovať poradenská spoločnosť. Ministerstvo hospodárstva SR ešte stále v hľadaní poradenskej spoločnosti pokračuje.

Ponuky čakajú do pondelka

Ktorá poradenská spoločnosť poradí štátu v otázke predaja elektrární, by mohlo byť známe niekedy koncom augusta. Ako uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková, od 17. júla prebiehalo na pôde rezortu hospodárstva spracovanie podkladových materiálov v zmysle platnej rámcovej dohody. Následne 4. augusta boli účastníkom rámcovej dohody doručené žiadosti o vyjadrenie. „Lehota na predkladanie ponúk je do pondelka 17. augusta. Po obdržaní ponúk ich ministerstvo na základe kritérií uvedených v rámcovej dohode vyhodnotí,“ dodala Žiaková.

Traja potenciálni víťazi

Ministerstvo hospodárstva v minulom roku podpísali rámcovú dohodu pod názvom „Komplexná finančná, ekonomická, právna a transakčná poradenská činnosť“ s troma skupinami dodávateľov. Ide o skupinu dodávateľov White & Case, s. r. o. a Wood & Company, Havel, Holásek & Centire a KPMG Slovensko a Ružička Csekes. „Oslovili sme všetky spoločnosti, s ktorými má uzatvorenú rámcovú dohodu,“ doplnila Žiaková. Medzi spomínanými troma poradenskými skupinami sa tak nachádza budúci poradca štátu pri predaji elektrární. Koľko by mohol štát zaplatiť za poradenstvo, zatiaľ ministerstvo nechcelo konkretizovať. „Hodnota zákazky bude výsledkom súťaže,“ konštatovala Žiaková.

Majú vraj favorita

Talianska spoločnosť Enel, ktorá predáva majoritný podiel Slovenských elektrární, mala do konca júla podpísať memorandum o porozumení s jedným z troch finalistov. S vybraným uchádzačom mal následne Enel začať rozhovory. Či tak Enel urobil, alebo nie, nie je známe. Taliani to totiž odmietli komentovať. Prezradili len to, že časť z predávaného podielu plánujú predať do konca roka a zvyšné akcie po dokončení tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Jadrové bloky by mali byť pritom dokončené v roku 2016, respektíve 2017.

Dvaja uchádzači známi

V súčasnosti je oficiálne známe, že o Slovenské elektrárne má záujem česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorú ovládajú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T. Druhým oficiálnym uchádzačom je konzorcium slovenskej rafinérie Slovnaft a maďarksje skupiny MVM Group. Enel mal rokovať aj s tretím nemenovaným uchádzačom. Hovorilo sa čínskej spoločnosti China National Nuclear, ktorá koncom júna ešte len zvažovala podanie svojej ponuky a o fínskej firme Fortum. Tieto mená uchádzačov sa však nikdy nepotvrdili.

Záujem štátu

Netreba zabúdať ani na samotnú Slovenskú republiku. Aj keď si vláda chce počkať na analýzu od poradenskej spoločnosti, vládni predstavitelia už viackrát zverejnili možnosti odkúpenia predávaného podielu Slovenských elektrární. Najviac sa spomínalo navýšenie podielu štátu v elektrárňach o 17-percentný podiel, po odkúpení ktorého by získal štát v elektrárňach 51-percentný podiel. Vládni predstavitelia však nikdy nevylúčili ani možnosť odkúpenia celého 66-percentného podielu. Všetko však podmieňujú dostavbou mochoveckých jadrových blokov, za ktorú je podľa nich stále zodpovedný taliansky investor.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päťtisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EnelEPH Energetický a průmyslový holdingSE Slovenské elektrárneSlovnaftVláda SR