Slovensko chcelo realizovať takzvaný reverz inak, ako si to predstavuje Ukrajina. Tá chce využiť voľné kapacity v štyroch plynovodoch, ktorými prúdi plyn z Ukrajiny na Slovensko. My hovoríme o využití plynovodu spájajúceho Vojany a Užhorod.
Slovensko rokovalo s Ukrajinou, ako realizovať projekt spätného toku dodávok plynu. Zatiaľ sa krajiny na definitívnej podobe projektu nedohodli. Slovensko chcelo realizovať takzvaný reverz inak, ako si to predstavuje náš východný sused. My chceme využiť pre projekt nevyužívaný plynovod, ktorý spája Vojany a Užhorod. Ukrajinci zase navrhujú, aby sa využila voľná kapacita v súčasnosti využívaných štyroch plynovodoch, ktorými prúdi plyn z Ukrajiny na Slovensko. Obe strany si dali dva týždne na to, aby preskúmali a predebatovali obe možnosti pre reverzný chod plynu. „Ukrajinská strana prišla s ďalším technickým riešením možného reverzného toku smerom zo Slovenska na Ukrajinu. Tieto možnosti sa budú v najbližšej dobe posudzovať, ich technické a právne prekážky. V tejto chvíli môžem povedať, že sa rokuje. Na stole je viacero variant. Dúfam, že k nejakej zmysluplnej variante sa dostane,“ povedal po skončení rokovaní slovenský minister hospodárstva Tomáš Malatinský.
Memorandum nepodpísali
Keďže predstavitelia oboch krajín nenašli dohodu v tom, ako má projekt vyzerať, nepodpísali ani memorandum o porozumení o možnom riešení prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu. Najvyšší predstavitelia, ktorí boli na dnešnom rokovaní, však pred novinármi potvrdili, že k podpisu memoranda už nie je ďaleko. „Teraz sme v nejakom polčase. Sú ešte nejaké diskusie. Memorandum sa podpíše v najbližších dňoch,“ povedal Malatinský. „Dnes sme mali veľmi dôležité stretnutie pre ukrajinskú stranu. Ako viete na Ukrajine ruská strana začala naozajstnú vojnu. Máme zároveň aj ekonomickú vojnu. Máme so slovenskou stranou plodnú diskusiu nachádzame sa v polovici cesty,“ dodal ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan. „Memorandum o porozumení, ktoré prediskutovávame a je viac menej uzavreté, je krokom k riešeniu,“ doplnil kolegov zástupca Európskej komisie Klaus Dietert Borghradt.
Chceme dodržať záväzky
Slovenský minister hospodárstva upozornil, že pri realizácii projektu reverzného chodu plynu musí Slovensko pozerať aj na zmluvné záväzky, ktoré má voči tretím stranám. Podľa Malatinského návrh slovenskej strany využiť pre reverz existujúci plynovod medzi Vojanami a Užhorodom je právne čistý. „Myslíme si, že tým variantom, ktorý máme pripravený zmluvné záväzky neporušujeme. Pri ukrajinskom variante máme obavy z toho, že môže dôjsť k porušeniu záväzných zmlúv,“ povedal Malatinský. „Akceptujeme aj názor slovenskej strany. Túto otázku treba vážne prerokovať a preskúmať, aby to neuškodilo energetickej bezpečnosti. Stále hovoríme o tom, aby to prešlo analýzou,“ dodal Prodan.
Kedy dodáme Ukrajine prvé molekuly plynu?
Zatiaľ nie je presne stanovené, kedy by sme mohol začať plyn prúdiť zo Slovenska na Ukrajinu. Všetko totiž bude záležať na akom variante sa napokon zainteresované strany dohodnú. Zástupca z komisie Klaus Dietert Borghradt hovorí, že v obmedzenom množstve by mohol plyn na Ukrajinu prúdiť už v októbri tohto roku. V prvom štvrťroku budúceho roka by sa potom objemy zvyšovali až do desať miliárd metrov kubických. „Riešenie Vojany je pripravené natoľko, že dodávky by sa spustili ešte v tomto roku,“ podotkol Malatinský.
Sľuby Ukrajincov
Ukrajinský minister pre energetiku pred novinármi vyhlásil, že sa Slovensko ako aj krajiny západnej Európy nemusia obávať novej plynovej krízy. „Preprava plynu od nás do západnej Európy je zabezpečená a sme pripravení to robiť aj naďalej,“ uzavrel Prodan. Koncom minulého týždňa sľúbil plnenie svojich záväzkov voči Európe aj ruský prezident Vladimír Putin.