Na Slovensku budeme mať menej jadrového odpadu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atómová energia jadrová rádioaktívny odpad JAVYS
Rádioaktívny odpad javys.sk

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť plánuje v Jaslovských Bohuniciach postaviť nové zariadenie na pretavovanie kovových rádioaktívnych odpadov. Nová technológia umožní, že časť kovových odpadov sa v podobe druhotnej suroviny vráti do životného prostredia.

Jadrový odpad, ktorý vzniká pri využívaní jadra, trápi tak zástancov ako aj kritikov jadrovej energie. Na Slovensku by už mohlo byť onedlho rádioaktívneho odpadu menej. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) sa totiž rozhodla v Jaslovských Bohuniciach postaviť zariadenie na pretavovanie kovových rádioaktívnych odpadov. Nové zariadenie doplní existujúce technológie spracovania a úpravy rádioaktívnych odpadov. „Pretavovanie kovových rádioaktívnych odpadov objemovo významne redukuje množstvo rádioaktívnych odpadov,“ uviedla štátna akciová spoločnosť vo svojom investičnom zámere, ktorý už posudzujú ekológovia.

Späť do prírody

Nová technológia bude slúžiť na spracovanie nízko aktívnych kovových rádioaktívnych odpadov. Tie pochádzajú najmä z vyraďovania jadrovej elektrárne V1, ktorá je v súčasnosti v druhej etape vyraďovania. Pretavovanie je technológia, vďaka ktorej sa dekontaminujú kovové rádioaktívne odpady. Výsledkom technologického procesu pretavovania sú ingoty z pretavovania, využiteľné ako druhotná surovina. Pri dodržaní limitov sa tak časť kovového rádioaktívneho odpadu môže uvoľniť naspäť do životného prostredia. „Technológia pretavovania umožní spracovávať kovové rádioaktívne odpady tak, aby boli oddeľované využiteľné materiály s možnosťou ich vrátenia na opätovné využitie a zároveň bolo minimalizované množstvo zostávajúcich rádioaktívnych odpadov,“ uvádza sa v zámere.

Investícia sa vraj oplatí

Do výstavby novej technológie chce JAVYS investovať viac ako 16,5 miliónov eur. Firma si už zisťovala, či sa jej taká investícia vyplatí aj ekonomicky. Ak by teda do zariadenia na pretavovanie kovových rádioaktívnych odpadov podnik neinvestoval, musel by pri spracovaní vyše 10 tisíc ton tohto odpadu uložiť do republikového úložiska viac ako 2 800 kontajnerov s týmto odpadom. Čo by stálo približne 123 miliónov eur. Ak spomínané množstvo kovového rádioaktívneho odpadu spracuje v novom zariadení na pretavovanie, do úložiska pôjde len necelých 280 kusov kontajnerov a náklady budú predstavovať menej ako 80 miliónov eur. „Na základe uvedených technických a finančných predpokladov je navrhovaná investícia do technológie riadeného pretavovania efektívna,“ konštatuje sa v investičnom zámere. S výstavbou nového zariadenia chce podnik začať v budúcom roku. Začiatok prevádzky je naplánovaný o tri roky neskôr.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie JAVYS Jadrová a vyraďovacia spoločnosť