Na Slovensku by malo vyrásť 40 geotermálnych elektrární

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Geotermálna elektráreň
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko už dávno mohlo patriť medzi geotermálne veľmoci. Doteraz sme však v energetike využívajúcej geotermálnu energiu neurobili prakticky nič. V ostatnom čase sa už ukazujú prvé lastovičky.

Ambiciózny projekt

MH Teplárenský holding a Geoterm plánujú geotermálnym teplom vykurovať Košice. Spoločnosť Renaissance Developments Group v úzkej spolupráci s Fakultou baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií (FBERG) Technickej univerzity v Košiciach (TUKE), chce za jednu miliardu eur vybudovať sieť geotermálnych elektrární s celkovým výkonom 200 megawattov.

Tento ambiciózny projekt zahŕňa výstavbu 40 geotermálnych elektrární. „Táto investícia je významným míľnikom pre energetický sektor Slovenska a jeho udržateľnú budúcnosť,“ uviedol Leonid Gourari, predseda predstavenstva Renaissance Developments Group.

„FBERG TUKE je hrdá na možnosť prispieť svojimi odbornými kapacitami k projektu, ktorý má pre Slovensko taký veľký význam. Geotermálne zdroje predstavujú perspektívnu oblasť pre rozvoj a stabilitu pracovných miest, čo Slovensko jednoznačne potrebuje,“ dodal dekan FBERG TUKE Michal Cehlár.

Strategický význam

Vďaka tomuto projektu by malo vzniknúť stoviek nových pracovných miest.

„Ak nemáme dosť zelenej energie, jednoducho vypadávame z hry. Firmy, ktoré sa rozhodujú, kam investovať, si vyberú krajiny, ktoré im vedia ponúknuť stabilné a čisté zdroje. Bez toho tu nové fabriky nevyrastú. Tento projekt nie je len o geotermálnej energii. Je o tom, aby sme dokázali povedať: Máme zdroje, technológie a vieme zabezpečiť energiu pre priemysel, ktorý dáva ľuďom prácu. Dopyt po zelenej elektrine totiž rastie a bude rásť,“ vysvetlil Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy.

Aby mohol tento projekt naplno rozvinúť svoj potenciál, je podľa Lasza kľúčové uznať jeho strategický význam.

„Vyzývame preto vládu Slovenskej republiky, aby projekt zaradila medzi strategické investície. Takéto rozhodnutie by nielen urýchlilo jeho realizáciu, ale aj vytvorilo priaznivé legislatívne prostredie pre rýchly rozvoj geotermálnej energetiky na Slovensku. Uznaním strategického významu tejto investície by zároveň vláda vyslala jasný signál, že Slovensko je pripravené podporovať projekty, ktoré prinášajú dlhodobý prínos pre krajinu a jej obyvateľov,“ konštatoval Lasz.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Lasz
Firmy a inštitúcie APZD Asociácia priemyselných zväzov a dopravyMH Teplárenský holding