Na Slovensku môžu po rokoch vyrásť nové veterné elektrárne, dopomohlo k tomu odblokovanie stop-stavu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Oze veterná elektráreň
Foto: Ilustračné, pixabay.com

Po dlhých sedemnástich rokoch môžu na Slovensku vyrásť nové veterné elektrárne. Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), aktuálne politické smerovanie Slovenska a technický stav sietí opäť otvárajú možnosti rozvoja obnoviteľných zdrojov energie. Prím by pritom mali hrať fotovoltika a veterná energia.

„V roku 2003 bola uvedená do prevádzky prvá veterná elektráreň na Slovensku. Napriek tomu, že funguje dodnes, ostala akýmsi mementom nevyužitých príležitostí. Projekty boli, bola aj vôľa zo strany investorov, no nezáujem a slabá podpora bývalých vlád akékoľvek snahy o rozvoj veternej energie v krajine pochovala,“ uviedol riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Zelená pre nové projekty

Dnes je podľa neho situácia iná. Začiatkom apríla totiž oznámilo Ministerstvo hospodárstva SR odblokovanie stop-stavu, čo prakticky dáva zelenú novým projektom a Slovensko je tak blízko k prvej veternej elektrárni po sedemnástich rokoch.

„Vznikol priestor pre rozvoj obnoviteľných zdrojov a veterná energia už nesmie byť vynechaná. Na Slovensku fúka vietor rovnako ako v susedných krajinách a bola by nesmierna škoda potenciál tohto obnoviteľného zdroja nevyužiť a neprispieť tak k dekarbonizácii slovenskej ekonomiky,“ vysvetľuje šéf asociácie.

Slovensko musí prispôsobiť legislatívu

Podľa SAPI potrebuje Slovensko ešte prispôsobiť legislatívu a udržať transparentnú reguláciu, čo vyšle pozitívne signály potenciálnym investorom. Dôležité bude podľa Karabu vysporiadať sa s problematickým G-komponentom, ktorý neprimerane zvyšuje nákladovosť vyrobenej elektrickej energie.

„Diskriminačné nastavenie a uplatňovanie tohto poplatku je jeden z hlavných dôvodov, prečo ministerstvo nebolo za takmer dva a pol roka schopné vyhlásiť aukcie na nové OZE. Pri takomto legislatívnom a regulačnom nastavení by výstavba nového zdroja nebola pre investora jednoducho rentabilná,“ konštatoval Karaba, ktorý apeluje na implementáciu jednoduchších povoľovacích procesov v rámci EIA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Karaba
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSAPI Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu