Stovky domácností v Škótsku sa čoskoro zapoja ako prvé na svete do projektu, v rámci ktorého budú využívať na vykurovanie či varenie výhradne 100 % čistý zelený vodík. Experiment spustia v obci Fife, kde bude mať približne 300 domácností k dispozícii zdarma vodíkové kotle, ohrievače a kuchynské spotrebiče.
Používať by ich mali štyri roky v rámci najväčšieho testu, ktorého cieľom je zistiť, či by bezuhlíkový vodík vyrobený z obnoviteľnej energie a vody mohol pomôcť splniť britské klimatické ciele a nahradiť tak využívanie plynu z fosílnych palív.
Chcete znížiť uhlíkové emisie? Prestaňte posielať zbytočné e-maily, radia odborníci
K zelenej energii sa dostanú na konci roka 2022, pričom pri úspešnom zavŕšení prvej fázy by mohlo vodík využívať tisíc domov. Výskum podporuje energetický regulátor Ofgem, ktorý poskytol 18 miliónov libier. Škótska vláda vyhradila 6,9 milióna libier.
Vodík je budúcnosť
Ofgem podporí aj ďalší projekt spoločnosti National Grid s cieľom vyskúšať bezpečnosť starého plynového potrubia na prenos plynného vodíka po krajine.
Zelený vodík je hlavnou súčasťou vládneho plánu na odstrihnutie Británie od fosílnych palív. Dá sa využiť rovnako ako zemný plyn a neprodukuje žiadne uhlíkové emisie. To je dôležité najmä pre vykurovanie, ktoré tvorí takmer tretinu emisií skleníkových plynov v Británii, kde 85 % domácností používa plynový kotol.
Zelená energia zažíva v čase pandémie rekordný nárast kapacít
Vedúci projektu National Grid Antony Green vyhlásil, že vodík je budúcnosť. „Ak skutočne chceme dosiahnuť bezuhlíkovú budúcnosť, potrebujeme nahradiť metán zelenými alternatívami, akou je vodík,“ povedal.
Upozornil tiež na fakt, že dekarbonizácia je náročný proces, najmä v oblastiach, akou je napríklad kúrenie. Preto je dôležité využiť súčasné siete, ak chcú bezpečne a spoľahlivo dodávať čistú energiu všetkým zákazníkom.
Zelená priemyselná revolúcia
Ofgem okrem toho rozdelí peniaze aj trom priekopníckym projektom, ktorých cieľom je využitie nových technológií na zlepšenie rozvodní, stabilizáciu kontrolných systémov a posilnenie energetických veží.
Splaškové vody možno využiť na pohon áut s nulovými emisiami. Odborníci prezradili ako na to
Výkonný riaditeľ Ofgemu ozrejmil, že financie rozdelili medzi projekty, ktoré prejavili najväčší potenciál na využitie nových technológií s cieľom vybudovať najekologickejšie a najspoľahlivejšie systémy s najnižšou cenou pre zákazníkov.
Minister pre energie Kwasi Kwarteng povedal, že Británia „musí napredovať“ v nízkouhlíkových technológiách, ktoré sú potrebné na dosiahnutie „odvážnej ambície na zelenú priemyselnú revolúciu“.