Najväčšie sektorové organizácie v energetike vyzvali Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu (SEPS) a Ministerstvo hospodárstva SR, aby prehodnotili podmienky pre pripájanie obnoviteľných zdrojov (OZE) do elektrizačnej sústavy.
Rozvoj obnoviteľných zdrojov
Ide vôbec o prvú iniciatívu, kde sa združili všetky sektory výroby a dodávky energie. Ponúkajú zároveň šesť konkrétnych návrhov na zmenu podmienok za účelom urýchlenia rozvoja obnoviteľných zdrojov energie tak, aby Slovensko stihlo do roku 2030 splniť svoje záväzky voči Európskej únii.
Energetickej závislosti sa dokážeme zbaviť len vtedy, ak sa sústredíme na zelené riešenia a domáce zdroje
„Bezprecedentné spojenie dodávateľov a výrobcov energie, ako aj teplárov a vodíkovej asociácie je jasným odkazom vláde, že slovenskú energetiku trápia rovnaké problémy. Výzva, pod ktorú sa podpísali najsilnejšie sektorové organizácie, je jasný odkaz pre kompetentných, aby začali aktívnejšie hľadať riešenia,“ uviedol jej spoluautor Ján Karaba.
Nedostatočná flexibilita sústavy
Vo výzve upozorňujú, že limit pre pripájanie variabilných obnoviteľných zdrojov energie (fotovoltika a veterné elektrárne) vo výške 407 MW predstavuje len jednu tretinu z prírastku výkonu 1200 MW, ktorý sa má na Slovensku vybudovať do roku 2030 podľa Integrovaného národného a klimatického plánu SR.
Znižovanie dodávok plynu z Ruska je prioritou. Ak urobíme správne rozhodnutia, do zimy klesne naša závislosť o tretinu
„Sme presvedčení, že po roku uvoľnenia „stop-stavu“ je žiadúce prehodnotiť podmienky a zbilancovať dosiahnutý pokrok v budovaní nových kapacít. Ak dôvodom pre nezvyšujúcu sa kapacitu je nedostatočná flexibilita sústavy, vyzývame MH SR a SEPS na urýchlené prijatie opatrení potrebných pre kvantifikáciu potreby novej flexibility, verejné deklarovanie tejto potreby a verejnú diskusiu s potenciálnymi investormi do OZE a akumulačných zariadení ale aj poskytovateľmi podporných služieb,“ uvádza sa ďalej vo výzve.