Na vyraďovanie dvoch jadrových blokov elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach zostáva 130 mil. eur, ktoré v súčasnosti nie sú pokryté. Tieto prostriedky bude štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) potrebovať na vyraďovanie V1 až niekedy po roku 2020. „Dovtedy Slovensko musí rozhodnúť o spôsobe dofinancovania projektu respektíve určiť z akých zdrojov sa nedostatok pokryje. Budeme rokovať o pokrytí deklarovanej požiadavky v celej výške. Chceme dosiahnuť maximálnu úhradu zo zdrojov EU a tým šetriť prostriedky z domácich zdrojov,“ uviedol hovorca firmy JAVYS Dobroslav Dobák.
Celý proces vyradenia elektrárne V1 si vyžiada 1,141 mld. eur. Na odstavovanie bohunických reaktorov prispieva Európska únia prostredníctvom Medzinárodného fondu na podporu vyraďovania JE V1 (BIDSF), ktorý spravuje Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR). Slovensko dostalo zatiaľ na náklady vyraďovania V1 z rozpočtu únie 450 mil. eur. Európska komisia nám navrhla v rokoch 2014 až 2020 na tento projekt ďalších 105 mil. eur. Vďaka intenzívnemu lobingu zo strany slovenských predstaviteľov sa táto suma navýšila na 200 mil. eur. Tú však ešte musí schváliť Európsky parlament v rámci schvaľovania rozpočtu únie na spomínané roky.
Ministerstvo hospodárstva SR sa ale neobáva, že by 200 mil. eur na vyraďovanie V1 europoslanci pre Slovensko neodklepli. „Presvedčili sme europoslancov z výboru pre kontrolu rozpočtu, že realizujeme práce najlepšie z troch krajín, ktoré sa zaviazali po vstupe do únie zlikvidovať svoje jadrové bloky. Peniaze vynakladáme efektívne a plány a odhady nákladov sú uznané ako relevantné ako zo strany Európskej komisie, tak aj metodík Medzinárodnej agentúry pre Atómovú energiu,“ zdôraznil rezort hospodárstva.
Poslanci z Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu si boli posvietiť na proces vyraďovania V1 začiatkom tohto týždňa. „Počas vykonanej kontroly europoslancami sme sa snažili preukázať, že s prostriedkami nakladáme dobre a hospodárne, aby potvrdili požadované objemy. Pokladáme za pozitívny výsledok, že europoslanci nespochybnili nárok na 200 mil. eur, čo bol veľký úspech, zvlášť pri súčasných škrtoch výdavkov EU rozpočtu,“ konštatoval Dobák.
JAVYS sa pripravuje na druhú etapu vyraďovania dvoch jadrových blokov elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Už sa začalo posúdenie vplyvov druhej etapy vyraďovania atómovej elektrárne na životné prostredie (EIA). Druhá etapa vyraďovania atómovej elektrárne V1 by sa mala začať v roku 2015. Predmetom druhej etapy vyraďovania jadrových blokov je predovšetkým demontáž rádioaktívnych komponentov a všetkých zostávajúcich nevyužiteľných štruktúr, prípadne realizácia niektorých činností presahujúcich trvanie prvej etapy.
Proces vyraďovania bohunickej jadrovej elektrárne sa v súčasnosti nachádza v prvej etape, ktorá sa má ukončiť do konca roka 2014. V rámci prvej etapy prebieha vyraďovanie neaktívnych zariadení a budov. V najbližšom období spoločnosť JAVYS realizuje projekty demontáže zariadení a demolácie objektov sekundárneho okruhu jadrovej elektrárne V1. JAVYS počas prvej etapy začne s demoláciou chladiacich veží a pridružených objektov, demoláciou vonkajších nekontaminovaných objektov, demontážou zariadení strojovne, či demontážou budovy dieselgenerátorov. Dva jadrové bloky by mali byť definitívne odstavené v roku 2025.
Slovensko odstavilo prvý blok V1 na konci roka 2006 a druhý blok na konci roka 2008 na základe prístupových zmlúv do Európskej únie. Výstavba jadrovej elektrárne V1 začala 24. apríla 1972 a zabezpečovala ju Investičná výstavba energetiky Slovenska. Jej hlavnými dodávateľmi boli Energoprojekt Praha, LOTEP Leningrad, Škoda Praha, Hydrostav Bratislava, ŠkodaExport Praha. Investičné náklady predstavovali 5,5 mld. vtedajších československých korún v cenách rokov výstavby. Prvý reaktorový blok jadrovej elektrárne V1 bol prifázovaný k sieti 17. decembra 1978 a druhý blok 26. marca 1980. Počas prevádzky elektráreň vyrobila celkovo viac ako 159 mil. megawatthodín, čo predstavuje približne 5,7-ročnú spotrebu elektrickej energie Slovenska.