- aktualizované 27. mája, 13:51
Nový prepojovací plynovod posilní energetickú bezpečnosť Slovenska. V statuse na sociálnej sieti to uviedol premiér SR Eduard Heger (OĽaNO), ktorý si v piatok pozrel stav prác na tomto plynovode v obci Výrava (okres Medzilaborce).
Plynovod je už podľa Hegera naplnený plynom a čakajú ho tlakové skúšky. Čoskoro bude v testovacej prevádzke. „Slovensko patrí ku krajinám najviac závislým od ruskej ropy a plynu. Preto je našou kľúčovou prioritou nájsť alternatívne dodávky a trasy energií,“ pripomenul predseda vlády.
Projekt bol podporený z európskych grantov
Nový prepojovací plynovod má pre Slovensko podľa Hegera znamenať bezpečnosť v dodávkach plynu, prístup k plynu prepravovanému po mori a prepojenie na zdroje zemného plynu v Nórsku.
Plyn od budúceho roka extrémne zdražie. Matovič uviedol, o koľko percent
Kapacita plynovodu v smere na Slovensko je 5,1 miliardy metrov kubických, čo je približne ročná slovenská spotreba plynu. „Prepojovací plynovod nie je iba strategickým projektom pre Slovensko, ale aj dôležitým európskym projektom, ktorý spája severnú a južnú Európu,“ pripomenul Heger s tým, že plynovod zároveň dáva Slovensku možnosť ostať aj naďalej tranzitnou krajinou. Premiér pripomenul, že projekt plynovodu bol podporený z európskych grantov v sume 54 miliónov eur.
Predkomplexné skúšky všetkých zariadení
Ako doplnil generálny riaditeľ spoločnosti Eustream Rastislav Ňukovič, prepojovací plynovod medzi Slovenskom a Poľskom je natlakovaný na prevádzkový tlak od štvrtka 26. mája a od piatka prebiehajú predkomplexné skúšky všetkých zariadení.
Nasledovať budú komplexné testy a odovzdanie jednotlivých častí do prevádzky. „Komerčnú testovaciu prevádzku očakávame na začiatku júla,“ uviedol Ňukovič.
Dostatok dodávok skvapalneného plynu
Ako ďalej na piatkovom tlačovom brífingu uviedol Heger, ak Slovensko chce prejsť na alternatívu skvapalneného zemného plynu (LNG), musí mať okrem infraštruktúry v podobe plynovodu zabezpečený aj dostatok terminálov a samotných dodávok skvapalneného plynu, ktoré sa dostávajú k terminálom loďami.
Zemný plyn bude prúdiť na Slovensko aj naďalej, SPP zaplatí faktúru v eurách
„V tomto období prebiehajú intenzívne rokovania. Pre slovenské účely zatiaľ prichádzajú lode do južných prístavov k terminálom LNG, ktoré dopĺňajú naše zásoby. Ak ale chceme prejsť úplne na alternatívu LNG, potrebujeme mať zabezpečené všetky dodávky a objednávky tohto LNG plynu z rôznych destinácií a zároveň zabezpečené dostatočné kapacity v LNG termináloch,“ doplnil Heger s tým, že v porovnaní s inými krajinami je na tom Slovensko lepšie, pretože potrebuje menej plynu.