Slovenskí motoristi sa musia pripraviť na drahšie tankovanie. Je za tým nielen vývoj svetových cien ropy, ale najmä zvýšená daň z pridanej hodnoty (DPH) z 20 na 23 %.
Zdražené pohonné látky
Ako uviedol pre agentúru SITA analytik finančných trhov XTB Marek Nemky, zvýšená DPH nám zdražela pohonné látky o 2,5 %.
Katastrofické hrozby premiéra Fica sa zatiaľ nenapĺňajú, hovorí ekonóm Kovanda
„Veľkoobchodné ceny pohonných hmôt kopírujú vývoj cien ropy, čo znamená, že rast cien sa pravdepodobne prejaví aj na čerpacích staniciach. Na Slovensku sa okrem mierneho nárastu cien pohonných hmôt očakáva zdraženie o 2,5 % v dôsledku zvýšenej dane z pridanej hodnoty o 3 percentuálne body. V novom roku teda budeme tankovať o niečo drahšie,“ uviedol Nemky.
Výrazný rast cien
Dlhodobé predpovede na ropnom trhu podľa neho naznačujú, že v roku 2025 by mohol nastať prebytok ponuky ropy, čo by malo brániť výraznému rastu cien.
Čakajú slovenských motoristov výrazné zmeny? Analytik priblížil budúci vývoj cien benzínu a nafty
Napriek tomu budú ceny pohonných hmôt v roku 2025 ovplyvňované nepredvídateľnými udalosťami, ktoré môžu zmeniť aktuálne očakávania. „Mimo regulačných zmien však zatiaľ osobne nevidím dôvod na výraznejší rast cien,“ podotkol Nemky.
Mierne nižšie ceny
Ceny pohonných hmôt v 52. týždni minulého roka (23.12.2024 – 30.12.2024) boli mierne nižšie, respektíve zostali bez zmeny. Ceny nafty poklesli o 0,003 eura za liter, teda o 0,2 % a dosiahli priemerné ceny 1,474 eura za liter. Ceny benzínu sa oproti minulému týždňu nezmenili a zostali na úrovni 1,524 eura za liter.
Slovenskí motoristi počas vianočných sviatkov pri tankovaní ešte ušetria, po novom roku však príde zmena
Ceny ropy postupne rastú. Za uplynulý týždeň vzrástli o 1,68 %, pričom cena ropy Brent prekročila hranicu 75 dolárov za barel a aktuálne sa nachádza na úrovni 75,51 dolára, čo predstavuje ďalší nárast o 1,8 % oproti koncu predchádzajúceho týždňa.
Neuspokojivé dáta
Tento rast je podľa Nemkyho podporený optimistickými očakávaniami ohľadom zvýšeného dopytu v Číne do nového roka. Napriek tomu prichádzajúce makroekonomické dáta z Číny zostávajú skôr neuspokojivé.
Na slovenských čerpacích staniciach panuje pokoj, analytik nevylúčil ďalšie mierne zlacňovanie
„Obchodníci však veria, že slabšie údaje zvýšia pravdepodobnosť vládnych stimulov, ktoré by mohli podporiť spotrebu,“ dodal Nemky.
Rastúce ceny plynu
V Európe zaznamenávame klesajúce teploty a rastúce ceny plynu, ktoré sa dostali na úroveň 50 eur za megawatthodinu.
„To môže zvýšiť atraktivitu nafty ako alternatívneho paliva na vykurovanie, čo ďalej tlačí na rast cien ropy,“ konštatoval Nemky. Na druhej strane však Spojené štáty pokračujú vo zvyšovaní produkcie ropy, ktorá v októbri 2024 dosiahla historické maximum 13,46 milióna barelov denne.