Núdzové zásoby ropy a ropných produktov bude spravovať agentúra, ktorú založí štát spolu so súkromnými firmami podnikajúcimi na ropnom trhu. Vyplýva to z vládneho návrhu zákona o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Štát si v agentúre, ktorá bude mať formu akciovej spoločnosti, ponechá podiel minimálne 70 %. Podľa Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) súčasný model správy núdzových zásob nadmerne zaťažoval štátnu kasu. Agentúra bude musieť po jej vzniku odkúpiť od SŠHR zhruba 520 tis. metrov kubických núdzových zásob ropy a približne 340 tis. metrov kubických ropných výrobkov. Týmto by si mal štát prilepšiť o vyše 480 mil. eur.
Zákon sa však v parlamente nevyhol kritike opozície. Podľa poslanca Jozefa Mikuša (SDKÚ-DS) zákon jasne nedefinuje, akým spôsobom bude agentúra fungovať. Poukázal aj na to, že nie je jasné, akým spôsobom prejdú núdzové zásoby zo štátnych rúk. Helena Mezenská z hnutia OĽaNO označila zmenu zákona za začiatok privatizácie štátnych zásob ropy, navyše zmena modelu zabezpečenia a udržiavania núdzových zásob ropy na agentúrny spôsob podľa jej názoru nesie mnohé riziká. Hlavné riziko má spočívať v ohrození zabezpečenia zásob prechodom garancií štátu na agentúrny, ale vo svojej podstate podnikateľský a komerčný sektor. „Štát sa takto podivne a ľahko vzdáva jednej zo základných funkcií a zabezpečovacích úloh štátu,“ uviedla pred časom Mezenská.
Poslanci odobrili pozmeňujúci návrh poslanca hnutia OĽaNO Igora Matoviča, ktorý vypúšťa z novely výnimku, ktorá mala umožniť, aby sa obmena alebo zámena akýchkoľvek štátnych rezerv, čiže nie len ropy a ropných produktov, ale napríklad aj pšenice, uskutočňovala mimo zákona o verejnom obstarávaní. „Takéto ustanovenie považujeme za nebezpečné, lebo práve zákon o verejnom obstarávaní a procesy v ňom nastavené dávajú záruku, že štát bude efektívne hospodáriť s prostriedkami zo štátneho rozpočtu,“ odôvodňuje Matovič.