O energetický sektor budú mať investori záujem

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Ilustračné foto David Castillo Dominici/freedigitalphoto

Podľa štúdie KPMG najväčšie svetové firmy preukážu zvýšený apetít po fúziách a akvizíciách. Najaktívnejšie budú firmy v Európe, konkrétne v sektore energetiky.

Energetika je priemyslom, v ktorom sa celosvetovo očakáva najvyšší nárast záujmu realizovať nové transakcie, a to až o 23 %. Vyplýva to zo štúdie spoločnosti KPMG. „Najväčšie svetové firmy v najbližších dvanástich mesiacoch preukážu zvýšený apetít po fúziách a akvizíciách,“ uvádza firma v štúdii Global M&A Predictor. Autori štúdie predpokladajú, že najaktívnejšie budú firmy v Európe, konkrétne v sektore energetiky.

„Očakáva sa, že Európa bude vykazovať v oblasti transakcií jednu z najlepších výkonností. Záujem realizovať budúce akvizície v Európe sa zvýšil oproti roku 2015 o 10 %, čo je viac než dvojnásobok celosvetového priemeru. Zároveň sa na starom kontinente očakáva nárast finančnej kapacity na transakcie o 12 %,“ uvádza sa v štúdii. Záujem realizovať transakcie sa vyhodnocuje nárastom alebo poklesom projektovaného ukazovateľa P/E (price/ earnings). „Veľké podniky vo svete vykázali ku koncu roka 2015 projektované P/E o 4 % vyššie ako pred dvanástimi mesiacmi. Zmena v pomere čistého dlhu a EBITDA zase indikuje finančnú kapacitu realizovať budúce akvizície. Tento ukazovateľ sa oproti minuloročnému prieskumu zvýšil o 13 %,“ konštatuje sa v štúdii.

Na Slovensku v minulom roku rezonovali najmä odpredaje podielov v Slovenských elektrárňach, Slovak Telekome a Sberbank Slovensko. „Dôvodom bola najmä reorganizácia a koncentrácia materských spoločností na domáce trhy,“ uvádza štúdia. Zo zaujímavých transakcií, kde svoju finančnú kapacitu využila firma so slovenskými vlastníkmi, sa podľa štúdie KPMG zrealizovala napríklad akvizícia britskej spoločnosti DESlock+, podnikajúcej v oblasti šifrovania, firmou ESET.

„Na Slovensku aj globálne bol minulý rok v znamení dostupného bankového financovania, keďže sadzby EURIBOR sa pohybujú na nízkej úrovni. Firmy majú preto väčšiu ochotu financovať svoj organický rast alebo potenciálne akvizície práve touto formou. Z dôvodu lacných úverových zdrojov i dostatku kapitálu, ktorý majú strategickí aj finanční investori k dispozícii, očakávame aj na Slovensku pokračovanie vysokej aktivity z minulých rokov,“ povedal partner KPMG zodpovedný za transakčné poradenstvo na Slovensku Stanislav Šumský.

Štatistiky ku koncu vlaňajška ukázali, že celosvetová hodnota ohlásených transakcií vzrástla o 31 %, čo predstavuje nárast z 2,828 bil. USD na 3,709 bil. USD. To sa však výrazne líši od celkovej hodnoty všetkých celosvetovo ukončených transakcií, ktorá poklesla vlani o 40 % z 2,513 bil. USD na 1,510 bil. USD, konštatuje sa v štúdii.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska únia