Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR vylúčil, že by upustil od sankcie v podobe odobratia ročnej podpory podnikateľom, ktorí si nesplnili zákonnú povinnosť.
Koncom vlaňajška médiami a odbornou verejnosťou prebehla správa, že niektorí výrobcovia elektriny, ktorú vyrábajú prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE) alebo vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET), prídu minimálne na rok o štátnu podporu. Podnikatelia s týmito zdrojmi elektriny totiž nemali dodržať zákonom stanovené podmienky pre poskytnutie vyššej výkupnej ceny na nimi vyrobenú zelenú elektrinu. Distribučné spoločnosti, ktoré sú akýmsi prostredníkom medzi štátom a žiadateľmi podpory, začali koncom roka posielať podnikateľom, ktorí nemali dodržať zákon, listy, že nárok na dotáciu v novom roku mať nebudú. Vtedy sa ešte presne nevedelo o koľko výrobcov elektriny ide, či koľko megawattov OZE a KVETu nebude v tomto roku podporených. Aj keď všetky čísla stále nie sú známe ani na začiatku nového roka, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO), ktorý celú situáciu vyhodnucuje a sumarizuje, predsa len niečo prezradil.
Je ich viac ako tisíc
Hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták pre portál vEnergetike.sk uviedol, že štátnu podporu na zelenú elektrinu nedostane zhruba 1 200 subjektov. Pre náročnosť celého procesu však nateraz nevedel konkretizovať, koľko megawattov inštalovaného výkonu OZE či KVETu nebude podporených, ani o akú celkovú sumu ide. „Ostatné údaje nemôžeme zatiaľ zodpovedne poskytnúť, pretože sa stále ešte dopĺňajú a upresňujú. Keď proces skončíme, určite údaje zverejníme,“ konštatoval Lupták. Regulátor zatiaľ nevedel ani konkretizovať, koľko podnikateľov s OZE či s KVETom v súčasnosti na Slovensku podniká. „Zoznam výrobcov elektriny z OZE a KVETu za rok 2014 v súčasnosti upresňujeme,“ dodal Lupták. V roku 2013 ich však bolo bezmála 2 700.
Sankcia od minulého roka
Podnikatelia s obnoviteľnými zdrojmi energií majú prísť na rok o štátnu podporu na nimi vyrobenú zelenú elektrinu vďaka zavedeniu sankcie, ktorá platí od minulého roka. Podľa zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby si môže podporu nárokovať len ten výrobca zelenej elektriny, ktorý do 15. apríla vráti doplatok, ktorý mu v predchádzajúcom roku neprináležal, a ktorý do 15. augusta oznámi regulačnému úradu a aj distribučnej spoločnosti, že sa bude o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva ním dodanej elektriny. Tieto povinnosti nie sú nové, platili už aj v minulosti. Tento rok je však prvým rokom, kedy sa neplnenie týchto povinností sankcionuje, a to odobratím štátnej podpory, ktorú platíme všetci vo forme vyšších koncových cien elektriny, na nasledujúci kalendárny rok.
Budú potrestaní
Po tom, ako vyšla informácia o tom, že niektorí výrobcovia elektriny z OZE či prostredníctvom KVETu prídu kvôli nesplneniu zákonných povinností o nemalú štátnu podporu, začalo sa v kuloároch špekulovať, že tento trest sa môže dotknúť aj vplyvných ľuďoch podnikajúcich v „zelenom“ biznise spájaných s vrcholovou slovenskou politikou. Hovorilo sa preto, že príde ešte nejaký krok zo strany regulátora, ktorý im sankciu odpustí. Regulačný úrad to však vylučuje. „Postup pri uplatnení podpory určuje zákon č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby,“ uzavrel Lupták.
Nechcú sa s tým zmieriť
Výrobcovia zelenej elektriny samozrejme s krokmi distribučných spoločností či regulačného úradu nesúhlasia. Prostredníctvom Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) uskutočnili protestné zhromaždenie vo všetkých troch distribučných spoločnostiach a zaslali ministerstvu hospodárstva, ktoré sankciu do zákona presadilo, list. Podľa asociácie v celej kauze ide o politickú objednávku, keďže vláda sľúbila v predvolebnom roku lacnejšiu elektrinu, a menšou podporou zelenej elektriny by sa jej to mohlo ľahšie podariť. V liste SAPI ministerstvo hospodárstva požiadalo, aby sa na celú záležitosť pozrelo, keďže podľa nich je táto sankcia pre mnohých výrobcov elektriny likvidačná a sú ohrozené tisíce pracovných miest.